Zimbabwská vláda zakazuje stipendia pro LGBTIQ+ student

Studentská komunita lesbiček, gayů, bisexuálů, transgenderů, intersexuálů a queer (LGBTIQ+) v Zimbabwe žije ve strachu poté, co vláda pohrozila organizacím nabízejícím stipendia takovým studentům „vhodnými opatřeními k prosazení vnitrostátních zákonů a na ochranu a obranu národních hodnot“. – vývoj, o kterém se aktivisté domnívají, že může ovlivnit přístup této skupiny k vysokoškolskému vzdělání.

Zimbabwe zakázalo vztahy mezi osobami stejného pohlaví podle legislativy o „sodomii“ a „neslušných skutcích“.

Student, který využíval stipendijní program pro LGBTIQ+ jednotlivce, řekl University World News, že finanční pomoc je udržela „na přednáškách“ a to by se mohlo změnit, pokud bude tento typ podpory zrušen.

„Společnost a některé naše rodiny nás nepřijímají. Někteří z nás se naučili žít nezávisle [díky] tomuto stipendiu. Chránil nás před diskriminací. Myslím, že abychom nás uklidnili, pokud bude vláda proti tomu, abychom se vzdělávali v této zemi, mohli bychom využít stipendia, která nás zavedou mimo zemi,“ řekl student.

„Pokud jde o stipendia, nejde jen o sexuální orientaci. Každého studenta ovlivňuje ekonomická situace. Vládě se dokonce nedaří přijít s řádným schématem, které by pokrylo všechny zasloužilé studenty,“ řekl student.

Mnoho studentů, kteří jsou součástí LGBTIQ+ komunity a kteří byli osloveni, aby se vyjádřili, se po vládním oznámení příliš báli mluvit do University World News .

Prohlášení vlády

Konstantin Chiwenga, viceprezident země, obávaný bývalý generál, který sehrál klíčovou roli při svržení dlouholetého vládce Roberta Mugabeho v listopadu 2017, 15. února v prohlášení uvedl: „Vláda Zimbabwe důrazně a pevně odmítá a odsuzuje jako nezákonné, nekřesťanské, protizimbabwské a neafrické zákeřné pokusy cizích zájmů nalákat a naverbovat méně privilegované, ale schopné studenty Zimbabwe k lesbickým, gayům, bisexuálům a transsexuálům a nekalým praktikám prostřednictvím nabídek vzdělávacích stipendií .“

„Zimbabwe přijalo zákony proti všem takovým deviacím a učinilo jakékoli nabídky založené na stejných odchylkách, jak nezákonných, tak zločinných, a vážnou a hrubou urážkou našich národních hodnot a étosu jako křesťanského národa,“ pokračuje prohlášení.

Ve svém prohlášení Chiwenga uvedl, že mladí Zimbabwané, kteří se kvalifikují pro přijetí do terciárních institucí v zemi nebo jiných zemích, by se měli obrátit na vládní oddělení, která mají za úkol poskytovat granty a stipendijní podporu případům, které si to zaslouží.

Řekl, že studenti by nikdy neměli být v pokušení „vyměnit nebo prodat své duše za tak ohavné a ďábelské nabídky.

„Naše školy a instituce vyššího vzdělávání nebudou bavit uchazeče, natož zapsat osoby spojené s takovými cizími, protiživotními, neafrickými a nekřesťanskými hodnotami, které jsou prosazovány a pěstovány a také praktikovány v dekadentních společnostech s se kterými nesdílíme žádné morální nebo kulturní spřízněnosti.“

Poskytovatelé stipendií

Chiwenga se nezmínili o tom, kdo stipendia nabízel, ale v posledních letech GALZ, sdružení LGBTIQ+ lidí v Zimbabwe, sponzoruje zasloužilé studenty na státních vysokých školách.

V předchozí stipendijní výzvě GALZ uvedl, že LGBTIQ+ studenti čelí problémům s poplatky, a vyzval ty, kteří ukončili studium kvůli své sexuální orientaci nebo genderové identitě, ale chtěli by pokračovat ve studiu, aby se přihlásili.

Stipendijní program byl vytvořen s cílem poskytovat finanční podporu LGBTIQ+ jednotlivcům ve věku od 18 do 35 let, kteří studují vysokoškolské tituly v oboru demokracie, správy věcí veřejných, spravedlnosti, lidských práv a studia řešení konfliktů.

Finanční prostředky byly k dispozici na výdaje související se vzděláváním na vysokoškolské studium na kterékoli zimbabwské státní univerzitě.

„Cílem stipendia je umožnit studentům LGBTIQ+ sloužit a přispívat mocně a smysluplně k realizaci práv pro všechny, včetně osob s různorodou sexuální a genderovou identitou a výrazem v Zimbabwe i mimo ni,“ stojí v prohlášení.

LGBTIQ+ aktivista, který raději mluvil pod podmínkou anonymity, řekl pro University World News , že Chiwengaovo prohlášení má za cíl odvést pozornost občanů od každodenních problémů v zemi.

„Myslím, že Zimbabwe je právě teď v kritickém bodě, kdy ještě nejsme inkluzivní. Ve chvíli, kdy se o tom budeme více bavit, lidé se odvrátí od tématu „nejsou peníze, nejsou práce“ a začnou se zaměřovat na komunitu,“ řekl aktivista.

Zdroj: https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20240221110700717