vykonstruované obvinění Kanadského novináře z napadení. David Menzies byl zatčen za to že se mu do cesty postavil policista

Video ukazuje, jak policie zatýká osobnost Rebel News Davida Menziese, když se pokouší položit ministryni financí Chrystii Freelandové otázky, proč vláda neoznačila Sbor islámských revolučních gard (IRGC) za teroristickou entitu. (Video s laskavým svolením Rebel News).

Novinář Rebel News David Menzies byl zatčen policií v pondělí poté, co položil otázky ministryni financí Chrystii Freelandové na akci u příležitosti sestřelení letu PS752 při kterém zemřelo 176 lidí z nichž mnozí byli Kanaďané.

Webová stránka zveřejnila video, na kterém se Menzies krátce srazil s policistou v Richmond Hill, Ont., zatímco se snažil vyslechnout Freelandovou ohledně IRGC na akci u příležitosti zničení letu PS752, dopravního letadla ukrajinských mezinárodních aerolinií, které bylo zasaženo Íránskou armádou v lednu 2020, při pádu letadla zemřely desítky Kanaďanů.

Zdá se, že video z pondělního setkání ukazuje, jak důstojník vstoupil do cesty Menziesovi, na parkovišti předměstského nákupního centra, zatímco David Menzies držel svůj mikrofon.

Tento důstojník následně popadl Menziese za klopy, přitlačil ho ke zdi a obvinil ho z napadení, za které byl zatčen.

„Policie – jste zatčen za napadení. Strčil jste do mě, pane,“ řekl neznámý důstojník.

„Nedotkl jsem se jediného člověka,“ odpověděl Menzies.

„Tohle je vykonstruované obvinění z napadení, lidi. Nepřišel jsem sem způsobit nějaké potíže. Přišel jsem sem dělat svou práci a teď mám pouta. Tohle je teď vaše Kanada, lidi. Tohle je gestapo.“ přijímání rozkazů Blackface,“ pokračoval Menzies – zjevný odkaz na premiéra Justina Trudeaua, který se akce také zúčastnil.

Menzies požádal důstojníka o jeho jméno a číslo odznaku, ale odpovědi na tyto otázky – pokud byly poskytnuty – nejsou na pásce slyšet.

Policista na videu byl později identifikován mluvčím yorské regionální policie jako člen ochranného oddělení RCMP.

„Zatčení reportéra Rebel News provedl bezpečnostní člen RCMP premiéra. Při interakci v našem regionu pomáhali důstojníci regionální policie v Yorku,“ řekl mluvčí.

„Bylo zjištěno, že neexistuje žádná věrohodná bezpečnostní hrozba, a subjekt byl krátce poté bezpodmínečně propuštěn.“

Mluvčí RCMP řekl, že „ochranné policejní zdroje byly zapojeny do incidentu, když byly nasazeny na ochrannou operaci.“

„RCMP prošetřuje incident a jednání všech zúčastněných stran. V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné další komentáře,“ uvedla mluvčí.

Freelandová, která se v minulosti stala terčem výhrůžek a vypjatých veřejných konfrontací , je kvůli její bezpečnosti běžně sledována policií.

Předchozí střety s policií

Ministryně financí ignoroval Menziesovy otázky a během zatčení nic neřekla.

Menzies je provokativní postava, která se  v minulosti střetla s policií a bezpečnostními službami – včetně dopadení Trudeauovým ochrankářem  na akci v Torontu v roce 2021.

Menzies byl také zatčen za setkání v roce 2021 s nyní zástupkyní vůdce konzervativců Melissou Lantsman v Thornhill, Ont.

Lantsmanová, která je lesbička, řekla, že Menziesovy otázky „se staly homofobními a souvisí s mou sexuální orientací.“

Menzies byl také odstraněn z kampaně v roce 2019 pro tehdejšího vůdce konzervativců Andrewa Scheera.

Rebel News široce sdílí video nejnovějšího incidentu, inzerující na svých webových stránkách „SHOCK FOOTAGE“.

„Osobní strážci Chrystie Freelandové napadli a zatkli Davida Menziese, když jí položil otázku,“ uvedl titulek na webu.

„Policie o přepadení lhala. Jsou to oni, kdo přepadli reportéra,“ uvedl web ve svém příspěvku o incidentu.

Podle údajů z X, dříve Twitteru, části videa viděly miliony uživatelů sociálních sítí.

Zakladatel Rebel News zvažuje právní kroky

Ezra Levant, zakladatel a majitel Rebel News, v úterý e-mailem uvedl, že on a Menzies zvažují právní kroky proti policii za to, co se stalo.

„Ještě jsme nedokončili naši právní strategii, ale v tuto chvíli bych očekával, že budeme žalovat jak RCMP, tak krajskou policii v Yorku, stejně jako Chrystii Freelandovou, za falešné zatčení, falešné uvěznění, zlovolné stíhání a napadení,“ Levant řekl CBC News.

„Tito vládní obžalovaní budou mít neomezené veřejné zdroje, zatímco my žádné veřejné prostředky nebereme. Proto budeme Davidův soudní spor hromadně financovat.“

Vůdce konzervativců Pierre Poilievre zatčení odsoudil a znovu zveřejnil video z incidentu se zprávou: „Toto je stav svobody tisku. V Kanadě. V roce 2024. Po osmi letech Trudeau.“

Konzervativní poslankyně Marilyn Gladuová, kritička strany za občanské svobody, v prohlášení pro média uvedla, že chce, aby byl výbor pro dědictví Dolní sněmovny odvolán ze zimní přestávky, aby záležitost prostudoval a „požadoval transparentnost a odpovědnost“ ohledně Menziesova zatčení.