Farmáři z Jihoafrického Gauteng ztrácejí miliony kvůli nedostatečným chladírenským skladům na trhu Johannesburg

Farmáři z Gauteng údajně přicházejí o miliony randů kvůli nedostatečným a nefunkčním chladicím jednotkám na trhu v Johannesburgu. Dozrávárny etylenu banánů také nefungují na plnou kapacitu, což nutí obchodníky masivně investovat do vlastních dozráváren. Toto alarmující odhalení učinila Demokratická aliance (DA) během nedávné kontroly.

Obchodníci odhalili, že trh zažil v listopadu loňského roku na dva týdny výpadky elektřiny, což je problém, který se stal téměř každodenním jevem, což farmářům způsobilo značné ztráty. Trh sice kompenzuje ztráty potravin uskladněných v chladírenských jednotkách, ale nekryje ztráty zeleniny či ovoce v důsledku nefunkčních ventilačních a klimatizačních jednotek.

DA vyzvala město Johannesburg a ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova v Gauteng, aby urychleně zasáhly. Vyzvali k tomu, aby byl trh v Johannesburgu dostatečně vybaven a aby byla prováděna pravidelná údržba chladírenských jednotek. Zdůraznili také potřebu technologického pokroku, který usnadní rychlý a snadný marketing a zpracování čerstvých produktů.

DA plánuje předložit písemné dotazy MEC pro zemědělství a rozvoj venkova, Mbali Hlophe, a MEC pro hospodářský rozvoj, Tasneem Motara, ohledně opatření k zajištění správného fungování trhu a harmonogramu oprav chladírenských skladů.

Zdroj: policyweb.co.za