Vývoz ovoce a zeleniny z Egypta do Evropy by mohl kvůli devalvaci prudce vzrůst

Analytici EastFruit zdůrazňují vysoké riziko velké volatility na regionálním trhu s ovocem a zeleninou v důsledku hrozící devalvace egyptské libry vůči klíčovým měnám.

Situace se od roku před rokem zhoršila. Tehdy jsme informovali o zdvojnásobení kurzu dolaru k místní měně , což mělo podnítit vývoz ovoce a zeleniny z Egypta. A to se stalo – Egypt vytvořil mnoho rekordů ve vývozu ovoce a zeleniny, jak EastFruit často popisoval.

Co se děje nyní a jaké jsou příčiny devalvace?

V současné době je oficiální kurz egyptské libry udržován uměle stabilní. Neoficiální kurz je však již více než dvakrát vyšší než ten oficiální – na „černém trhu“ nyní nabízejí za dolar více než 70 egyptských liber, přičemž oficiální kurz se pohybuje kolem 31.

Kvůli útokům Houthiů na civilní plavidla , které způsobily prudký pokles dopravy přes Suezský průplav, ztrácí Egypt, který již nyní trpí nedostatkem přílivu cizí měny, až 20–25 milionů USD devizových příjmů za den. z poplatků za tranzit přes kanál, které činí 600-700 milionů dolarů měsíčně. Významné ztráty navíc utrpí i exportéři, zejména ovoce a zeleniny z Egypta, kteří své produkty dodávali do Asie a některých zemí Blízkého východu.

Ekonomové se proto domnívají, že Egypt bude nevyhnutelně čelit dalšímu kolu devalvace měny. To je již potřeba nejen k zajištění další splátky mezinárodních půjček od MMF, ale také k ochraně exportérů, kteří stále nějakým způsobem přispívají do rozpočtu země, před ztrátou peněz. Koneckonců, nyní musí směnit měnu, kterou vydělají, za oficiální kurz, ale nákupy nezbytných materiálů a zdrojů jsou již založeny na skutečném tržním kurzu.

Kontext a rozsah problému

Egypt je největším vývozcem ovoce a zeleniny v regionu. Egypt každý rok vydělává zhruba 3 miliardy dolarů na příjmech z vývozu čerstvého, sušeného a mraženého ovoce a zeleniny. Hlavními produkty, které země vyváží na zahraniční trhy, jsou pomeranče, brambory, mražené jahody, stolní hrozny a čerstvá cibule. Zajímavé je, že samotný Egypt zakázal vývoz cibule , čímž se připravil o část příjmů v situaci, kdy by z toho země mohla profitovat, protože EU již druhým rokem pociťuje nedostatek cibule.

Bohužel egyptské vedení pokračuje v iracionální hospodářské politice, která nepodporuje investice a obchodní růst. Pravidelná devalvace měny je přímým výsledkem těchto procesů. Každá devalvace vede k nové vlně inflace, po níž vláda opět zasahuje do trhu a snaží se ručně kontrolovat ceny. Zákaz vývozu cibule je názorným příkladem takových nelogických a škodlivých rozhodnutí jak pro hospodářství, tak pro odvětví ovoce a zeleniny a pro image země jako spolehlivého dodavatele produktů.

Mimochodem, před 5 lety se egyptské příjmy z vývozu ovoce a zeleniny zhruba rovnaly výdajům za dovoz obilí pro místní mlýnský a pekařský průmysl. Nyní příjmy z vývozu ovoce a zeleniny již zabírají jen polovinu výdajů na dovoz obilí. Proto se situace s potravinovou bezpečností země s takovou hospodářskou politikou nadále zhoršuje. A to nemluvím o skutečnosti, že země kromě 6,5 miliardy dolarů vynaložených na dovoz obilí utratí dalších 1,5 miliardy dolarů za dovoz rostlinných olejů a 2 miliardy dolarů za dovoz masa a vajec.

Jak ovlivní trh s ovocem a zeleninou další kolo devalvace egyptské libry?

Pokud dnes libra devalvuje na své skutečné hodnoty, pak se veškeré ovoce a zelenina vypěstované v Egyptě stane mnohem výhodnější pro export. Například podle skutečné, nikoli oficiální sazby, jsou nyní velkoobchodní ceny citrusových plodů více než dvakrát nižší než v kterékoli jiné zemi v Evropě nebo severní Africe. Podobná situace platí pro téměř všechny hlavní produkty.

Devalvace bude mít největší dopad na trhy s citrusovými plody, bramborami, jahodami, cibulí (v případě zrušení zákazu vývozu), stolním hroznem, mraženou zeleninou, sladkými bramborami a datlemi. Zatímco růst exportu z Egypta může pomoci zmírnit deficit na trzích EU a východní Evropy s bramborami, další růst exportu již tak extrémně levných mražených jahod a stolních hroznů může způsobit problémy pěstitelům v EU. .

Samostatně stojí za zmínku, že další expanze Egypta na trh sladkých brambor v EU poškodí farmáře v USA, kteří jsou Egyptem z tohoto trhu aktivně vytlačováni. Také expanze Egypta na globální trh datlí může výrazně snížit ceny tohoto produktu, což poškodí především takové velké exportéry, jako jsou Saúdská Arábie, Izrael, Írán, Tunisko a Alžírsko.

Prospěje devalvace producentům zeleniny a ovoce v Egyptě?

Zkušenosti ukazují, že devalvace je pro exportéry z krátkodobého hlediska vždy výhodná, nicméně je třeba poznamenat, že ziskovost podnikání v dlouhodobém horizontu má v tomto případě tendenci spíše klesat než zvyšovat. Faktem je, že Egypt dováží téměř všechny prvky pěstitelských technologií a náklady na dovoz, jak jasně ukazuje příklad s obilím, rostou rychleji než náklady na vývoz.

Nižší cena produktu také nemotivuje exportéry ke zlepšování kvality produktu, což dlouhodobě negativně ovlivňuje pověst exportéra a stabilitu obchodu.

Například Egypt nyní vyváží v objemovém vyjádření přibližně dvakrát více ovoce a zeleniny než Maroko, ale výnosy z exportu jsou pro tyto země zhruba stejné.

EastFruit