Liberální poslankyně Salma Zahidová vyzývá své kolegy z Trudeauovy vlády, aby oficiálně podpořili stíhání Izraele za genocidu tím, že podpoří kontroverzní žalobu podanou Jihoafrickou republikou u nejvyššího soudu OSN

Kanadská liberální poslankyně Salma Zahidová vyzývá své kolegy z Trudeauovy Kanadské vlády, aby oficiálně podpořili stíhání Izraele za genocidu tím, že podpoří kontroverzní žalobu podanou Jihoafrickou republikou u nejvyššího soudu OSN.

„Vyzývám Kanadu, aby podpořila žádost Jihoafrické republiky k Mezinárodnímu soudnímu dvoru ohledně současného konfliktu mezi Izraelem a Hamasem a dopadu, který má tento konflikt na lid Palestiny,“ napsala poslankyně za Toronto Salma Zahidová v prohlášení zveřejněném na Twitter v úterý.

Mezinárodní soudní dvůr začne ve čtvrtek projednávat případ, ve kterém Jihoafrická republika tvrdí, že rozsáhlé bombardování Gazy Izraelem a obléhání Palestinců, kteří tam žijí, „mají genocidní charakter“.

Jihoafrická republika říká, že Izrael vyjádřil „jasný záměr zničit Palestince v Gaze jako skupinu“ a tvrdí, že prohlášení izraelských představitelů jsou důkazem genocidního záměru.

Izrael na tato obvinění odpověděl „znechuceně“ a prohlásil, že jsou nepodložená.

Kanadská vláda se k případu nevyjádřila, ale později dnes palestinský velvyslanec a vysoký komisař Jihoafrické republiky v Ottawě veřejně vyzvou Kanadu, aby podpořila argument genocidy.

Zahidová, dlouholetý kritik Izraele, byl jedním z několika liberálních poslanců, kteří minulý měsíc úspěšně přesvědčili vládu Trudeaua, aby oficiálně vyzvala k příměří v konfliktu mezi Izraelem a Hamásem.