USA se obávají eskalujících útoků na práva menšin a žen v Afghánistánu

Ve Spojených státech narůstají obavy z rostoucích útoků na náboženské a etnické menšiny v Afghánistánu. A ministerstvo zahraničí se obává, že práva žen a lidská práva se prudce zhoršily od doby, kdy se Tálibán vrátil k moci po odchodu amerických jednotek ze země zmítané konflikty v srpnu 2021.

USA se obávají eskalujících útoků na práva menšin a žen v Afghánistánu
USA se obávají eskalujících útoků na práva menšin a žen v Afghánistánu

Minulý měsíc na zvláštním brífinku pro média Rina Amiri , zvláštní vyslankyně USA pro afghánské ženy, dívky a lidská práva, uvedla, že Washington je velmi znepokojen eskalujícími útoky proti menšinovým hinduistům a sikhům a také příslušníkům etnické skupiny Hazara v zemi. společenství.

Amiri se zmínil o útoku ozbrojenců Islámského státu z 18. června na Gurdwara Karte Parwan , sikhský chrám v Kábulu, při kterém byla jedna osoba zabita a sedm zraněno. Byl to poslední ze série útoků na menšinové vyznání, které v posledních měsících přiměly stovky Sikhů a Hindů k útěku ze země .

Ve zprávě na Twitteru z 20. června, která vyjádřila hluboké znepokojení nad útokem na chrám Sikhů, Amiri řekl, že „bohatá rozmanitost Afghánistánu je jeho největším pokladem“ a že „hrozba vůči jedné skupině je hrozbou pro identitu Afghánistánu jako celku“.

Amiri na svém brífinku pro média z 23. června řekla: „Pokud [Taliban] chtějí být považováni za vládce země, musí chránit všechny Afghánce, a zejména náboženské a etnické menšiny… To je něco, co jsem uvedl s Talibanem. .“ Řekli jí, že ISIS-K se zaměřuje na tyto komunity, protože je vidí jako zvláště měkké cíle – lidi, kteří jsou snadno dostupní a relativně nechránění. „Spolupracujeme s těmito komunitami, abychom konkrétněji určili, co můžeme požadovat, abychom chránili jejich práva.“

Amiri řekla, že má „smíšené myšlenky“ o touze mnoha afghánských hinduistů a sikhů přesídlit do Indie.

„Na jedné straně je zásadní zachovat etnickou a náboženskou rozmanitost Afghánistánu a nevzdávat se těm, kteří chtějí… zbavit zemi těchto etnických a náboženských menšin,“ řekl Amiri. „Ale zároveň s těmito skupinami velmi sympatizuji.“

Řekla, že ministerstvo zahraničí je také „velmi znepokojeno tím, co vidíme jako konzistentní negativní trajektorii situace ženských práv a lidských práv v Afghánistánu“ a mají „klesající důvěru, že se Taliban obrátí“.

V odpovědi na otázku novináře, zda USA předpokládají technologické řešení nedostatku vzdělávacích příležitostí pro afghánské dívky a ženy za teokratické vlády Talibanu, Amiri řekla, že její úřad zkoumá způsoby, jak je vzdělávat také pomocí metod s nízkou úrovní technologií. jako přes satelit, ve světle skutečnosti, že Taliban „porušil vzdělání dívek a nezdá se, že by byl připraven toto rozhodnutí v dohledné době zvrátit“.

„Ačkoli jsme odhodláni to udělat a na této frontě velmi tvrdě pracujeme, zároveň nechceme Talibanu ustupovat,“ řekl Amiri. „Nechceme, aby se Taliban otočil a řekl, dobře, dívky se doma vzdělávají přes Zoom a my nepotřebujeme otevírat školy.“

Amiri uvedla, že její kancelář studuje různé návrhy a „pokouší se identifikovat, co lze zvětšit“. Kromě toho probíhají diskuse „s aktéry ze soukromého sektoru, abychom zjistili, jak můžeme mobilizovat jejich podporu a jejich úsilí“.

Na otázku, zda USA zcela obviňují Taliban z neutěšené situace afghánských dívek a žen, nebo zda existuje „prvek tradice a kultury“, který přispívá k jejich marginalizaci, Amiri odpověděl: „To, co Taliban ukládá jako národní politiku, je něco, co se neshoduje s tím, co většina našich Afghánců… hlásí k tomu, jak praktikují islám, a nevidí to jako součást afghánské kultury. A když se skutečně podíváte nejen na posledních 20 let, ale podíváte-li se od 80. let 19. století, v Afghánistánu bylo velmi domorodé úsilí o zvýšení práv žen a dívek.“

________________

Scientologická církev od svých počátků uznává, že svoboda vyznání je základním lidským právem. Ve světě, kde konflikty často vedou k netoleranci k náboženskému přesvědčení a praktikám druhých, učinila církev již více než 50 let zachování náboženské svobody prvořadým zájmem.

Církev vydává tento blog, aby pomohla lépe porozumět svobodě náboženského vyznání a přesvědčení a poskytla zprávy o náboženské svobodě a otázkách, které tuto svobodu ovlivňují po celém světě.

Zakladatelem scientologického náboženství je L. Ron Hubbard a pan David Miscavige je církevním vůdcem náboženství.

Pro více informací navštivte scientologické webové stránky nebo Scientologickou televizi .