Talentovaní studenti, kteří zůstali na Slovensku, stále nedostali slibovaná stipendia

Talentovaní studenti, kteří zůstali na Slovensku, stále nedostali slibovaná stipendia
Talentovaní studenti, kteří zůstali na Slovensku, stále nedostali slibovaná stipendia

Talentovaní absolventi středních škol, kteří zůstali studovat na slovenské vysoké škole a neodešli za studiem do zahraničí, dosud nedostali slibovaná stipendia. Ministerstvo školství, vědy, výzkumu a sportu SR ještě na jaře tehdejších maturantů přesvědčovalo, že pokud budou studovat doma, Slovensko to odmění, získat mohli 9000 eur na tři roky studia.

Stipendium bylo přiděleno ve dvou kategoriích, šlo o největší talenty z slovenských maturantů a nadprůměrných studentů, kteří jsou ze sociálně znevýhodněného prostředí nebo patří do specifických znevýhodněných skupin. „Vzhledem k vysokému počtu žádostí byla administrace náročnější, než se původně předpokládalo. I kontrola správnosti žádostí trvala déle, než se předpokládalo. Momentálně probíhá administrace,“ uvedli z oboru komunikace a marketingu resortu školství. Na vzniklou situaci poukázal i deník Sme.

Ministerstvo školství přislíbilo, že studenti budou v nejbližších dnech informováni o dalším vývoji. „Úspěšní žadatelé už nemusí dělat další úkony,“ upřesnil resort. Ještě na jaře bývalé vedení ministerstva uvedlo, že stipendia bude vyplácet studentům přímo vysoká škola v hodnotě 300 eur měsíčně. Zároveň ta vysoká škola, pro kterou se talentovaný student rozhodne, měla získat navíc 200 eur měsíčně, které mají být určeny pro systematickou práci s chytrými studenty.

Ministerstvo potvrdilo, že informace o tom, kdy bude úspěšným žadatelem vyplaceno první stipendium, jim bude zaslána v dohledné době. „Vzhledem k probíhajícím procesům zatím nebudeme specifikovat. Děláme vše pro to, aby stipendia začala být vyplácena v nejbližších týdnech (vyplácena budou i zpětně tak, jak to bylo od začátku avizováno),“ dodali z ministerstva školství.

Úspěšným uchazečům vznikl nárok na stipendium, pokud se zapsali na vysokou školu se sídlem v ČR na bakalářské nebo spojené bakalářské a magisterské studium v ​​denní formě studia. „V akademickém roce 2022/2023 má mít nárok na stipendium prvních 1000 uchazečů, kteří dosáhnou nejvyššího počtu bodů v kategorii největší talenty mezi slovenskými maturanty. V rámci kategorie nadprůměrní studenti, kteří jsou ze sociálně znevýhodněného prostředí nebo patří do skupin znevýhodněných prostředí akademickém roce 2022/2023 podpořených 400 uchazečů,“ uvádí se na webu, jehož prostřednictvím se mohli mladí lidé o toto stipendium ucházet.

Ministerstvo školství doplnilo, že ve skupině talentů z maturantů se přihlásilo 3516 osob, v rámci sociálně znevýhodněných eviduje 519 žádostí.