Starověké poklady Alžírska: od Konstantina po římské ruiny Timgadu

Constantine: „Město visutých mostů“
Constantine: „Město visutých mostů“

Constantine ve východním Alžírsku je jedním z nejstarších měst na světě. Známé jako město „visutých mostů“ a věří se, že římský císař „Konstantin Veliký“ řekl, že je to jediné místo na světě, kde je člověk vyšší než orel.

Architektura města nabízí cestu časem a nachází se vedle některých z nejvýznamnějších římských ruin Alžírska.

V Konstantinově živé a barevné Medině jsou některé domy staré tisíce let.

„Mluvíme o městě, které bylo na konci druhého tisíciletí před naším letopočtem hlavním městem numidského království. Jeho moc sahala od současné marocké hranice až po současnou libyjskou hranici,“ vysvětluje místní archeolog Dr Hocine Taoutaou.

„Ve městě Constantine lze číst historii jen skrze jeho archeologické pozůstatky, bydlení, urbanismus. Všechno je tam, všechno je zachováno,“ dodává.

Skrytý drahokam

Ukryté daleko od rušného starého města jsou zahrady paláce Amhed Bey, klenotu arabsko-muslimského umění.

 Konstantin byl vždy křižovatkou civilizací a centrem kulturního vlivu.

Meriem Kebailia
Ředitel Národního veřejného muzea umění a tradičního kulturního projevu.

Polychromovaný displej o ploše 2 000 metrů čtverečních podrobně popisuje cesty Ahmeda Beye, postavy odporu proti francouzskému kolonialismu.

„Palác byl postaven v roce 1826 Ahmedem Beyem, posledním beylikátem z východního Alžírska. Architektura je v místním maurském stylu. Obsahuje čtyři pavilony a dvě zahrady, zahradu palem a zahradu pomerančovníků, „Palác nechal postavit v roce 1826 Ahmed Bey, poslední bejlikát z východního Alžírska. Architektura je v místním maurském stylu. “ říká Meriem Kebailia, ředitelka Národního veřejného muzea umění a tradičního kulturního projevu.

Návštěvníci Constantina mohou také navštívit mešitu Emira Abdelkadera, mistrovské dílo africké islámské architektury s kapacitou 15 000 lidí. Jeho minarety jsou vysoké více než 100 metrů.

Jižně od Constantine poblíž Batny, v pohoří Aurès, leží starobylé město Timgad.

Památka UNESCO, zázrak římského urbanismu, je často popisována jako africké Pompeje.

„Tady se návštěvníci mohou procházet časem. Mohou projít termálními lázněmi, knihovnou a dorazit na fórum. Doslova prožívají minulost,“ říká Asma Ghenam, vedoucí dědictví pro ředitelství kultury Batna.

Timgad je často popisován jako africké Pompeje.
Timgad je často popisován jako africké Pompeje.

Mnoho předmětů a mozaik je stále krásně zachováno. Dnes je lze nalézt v Timgadově muzeu, které nabízí pohled do divu tohoto starověkého města, které bylo domovem římských vojáků v důchodu.

„Tady na fóru je nápis, který shrnuje život v Timgadu, který zní ‚Lavare, Venari, Ludere‘. Lov, koupání a hraní. To byl dobrý život pro ty, kteří dali Římské říši,“ říká Ghenam .

Přírodní zázrak: Alžírský kaňon Ghoufi.
Přírodní zázrak: Alžírský kaňon Ghoufi.

Kaňon Ghoufi

O sto kilometrů dále na jih, u brány do Sahary, se nachází jedno z nejkrásnějších turistických míst země: majestátní kaňon Ghoufi.

Tato oblast nabízí dechberoucí výhledy vytvořené přírodou a také stovky jeskynních domů, které jako by vzdorovaly času.

Atletičtější si mohou užít túru kaňonem podél řeky poseté ovocnými stromy, které kdysi pěstovalo místní obyvatelstvo.