Starosta Istanbulu İmamoğlu podporuje centrum mládeže na památku Hranta Dinka

Starosta Istanbulu İmamoğlu podporuje centrum mládeže na památku Hranta Dinka
Starosta Istanbulu İmamoğlu podporuje centrum mládeže na památku Hranta Dinka

Samotný starosta, oponent Erdoğana, to oznámil na sociálních médiích. Úřady vyvlastnily sirotčinec, který měl být zbořen v roce 2015. Nyní bude místem socializace mládeže na památku arménského novináře zabitého mladým extremistou.

Istanbul (AsiaNews) – Primátor Istanbulu Ekrem İmamoğlu, hlavní soupeř prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana pro budoucí vedení Turecka, plánuje proměnit arménský sirotčinec v Tuzle, kde vyrostl zabitý turecko-arménský novinář Hrant Dink, na centrum mládeže Kamp Armen.

Starosta tureckého obchodního kapitálu to oznámil na sociálních médiích a ocenil velkého arménského novináře, který byl šéfredaktorem týdeníku Agos, zabitého před 14 lety.

Ve svém sdělení starosta İmamoğlu uvedl, že městská rada v Istanbulu dala zelenou přestavbě sirotčince v Tuzle, městě jižně od Istanbulu. Dink vyrostl v zařízení. Nyní se plánuje proměnit v centrum mládeže Kamp Armen.

Hrant Dink studoval v sirotčinci. V roce 2005 byl arménský novinář odsouzen za psaní o arménské genocidě. Dne 19. ledna 2007 byl zastřelen 18letým mužem. V té době byla vražda považována za teroristický čin, který měl Turecku zabránit v vstupu do Evropské unie.

Od té doby se Dink stal symbolem boje proti fašismu a tmářství turecké vlády, které ztělesňuje politika „nacionalismu a islámu“ prezidenta Erdoğana.

Sirotčinec začal jako útulek na počátku 50. let pro chudé nebo arménské sirotky z celé Anatolie, v přízemí arménského protestantského kostela Gedikpaşa.

V té době, jak se zvyšoval počet ubytovaných dětí, vybudoval budoucí novinář Hrant Dink se skupinou 30 přátel ve věku od 8 do 12 let na pozemcích poblíž kostela tábor pro mládež.

V roce 1987 turecké orgány zabavily sirotčinec na základě rozhodnutí tureckého nejvyššího soudu.

V roce 2015 se majitel pozemku pokusil tábor zbourat, ale plán byl zastaven. Dnes mnozí doufají, že se z toho stane centrum mládeže věnované Dinkině paměti.