Návrat burek do Afghánistánu

Návrat burek do Afghánistánu
Návrat burek do Afghánistánu

Vedení afghánského Talibanu nařídilo všem afghánským ženám nosit burku na veřejných místech, uvedla agentura AP s odkazem na ministerstvo pro šíření ctností a vymýcení neřestí.

„Chceme, aby naše sestry žily důstojně a bezpečně,“ řekl Khalid Hanafi, úřadující ministr ve vládě Talibanu.

Povinné nošení burky bylo oznámeno také sdělovacím prostředkům, které měl k dispozici nejvyšší vůdce Talibanu Haybatullah Ahunzada, uvedla AFP. Říká, že „nepříliš mladé a nepříliš staré ženy“ by si měly zakrývat obličej před všemi muži, kteří nejsou členy rodiny. „Proto se doporučuje nosit burku, oděv zahalující ženy od hlavy až k patě pouze s otvorem pro oči.

Tato omezení týkající se způsobu oblékání žen existovala během předchozí tvrdé vlády Talibanu v letech 1996 až 2001.

Poté, co se Taliban v loňském roce znovu dostal k moci, rozhodl se neotevírat školy pro dívky starší 6. třídy. Ustoupili ze svého slibu, že nebudou dívkám bránit ve studiu, a rozhodli se vyjít vstříc požadavkům tvrdého jádra svých příznivců na úkor jejich ještě větší izolace od mezinárodního společenství. Rozhodnutí zmařilo pokusy Talibanu o uznání jeho vlády mezinárodními finančními dárci v době, kdy se Afghánistán nachází v rostoucí humanitární krizi. Mezinárodní společenství vyzvalo vedení Talibanu, aby znovu otevřelo školy.