Kagošima Sakurajima Výbušná erupce Dejte si pozor na velké vulkanické kameny a pyroklastické toky

Dne 25. dubna 2021 po 1:00 ráno došlo k explozivní erupci v kráteru sopky Minamidake v Sakurajima v blízkosti městě Kagošima v Japonsku a bylo potvrzeno, že pyroklastický tok stékal asi 1,8 km od kráteru. Japonská meteorologická agentura vydala nové varování v okolí kráteru, přičemž udržuje výstražnou úroveň 3 proti erupci a vyhlásila výstrahu před velkými sopečnými bombami a pyroklastickými toky v dosahu přibližně 2,4 km od kráteru v blízkosti obytných oblastí.

Kagošima Sakurajima Výbušná erupce Dejte si pozor na velké vulkanické kameny a pyroklastické toky
Kagošima Sakurajima Výbušná erupce Dejte si pozor na velké vulkanické kameny a pyroklastické toky

Podle Japonské meteorologické agentury došlo k explozivní erupci na kráteru summitu Minamidake v Sakurajimě ve městě Kagošima 25. dne kolem 01:09 hodin ráno, erupce vzrostla do výšky 2300 metrů od kráteru a pyroklastický tok byl asi 1,8 jihozápadním směrem. Bylo potvrzeno, že steklo kilometr dolů.

V Sakurajimě jsou vesnice rozptýleny asi 2,5 km od kráteru, ale podle policejních a hasičských sborů nejsou od 5 hodin ráno žádné informace o škodách.

V této erupci vydala Japonská meteorologická agentura erupční bulletin před 2:00 a poté v 2:40 vydala varování kolem kráteru, přičemž zachovala úroveň 3 erupční výstrahy a doposud omezila rozsah vyžadující opatrnost. rozšířena z „přibližně 2 km od kráteru“ na „poblíž obytné oblasti za 2 km od kráteru“.

Vyzýváme k opatrnosti proti velkým vulkanickým bombám a pyroklastickým tokům v dosahu přibližně 2,4 km od kráteru.

V Sakurajimě jsou vesnice rozptýlené asi 2,5 km od kráteru.

Podle Japonské meteorologické agentury došlo k pyroklastickému toku na Sakurajimě od června před třemi lety (2018) a v této době odtékal asi 1,3 km.

Tento pyroklastický tok dosáhl nejvzdálenějšího bodu od kráteru, alespoň za posledních 10 let.

Místní meteorologická observatoř Kagošima vysílá na místo 25. zaměstnance, aby provedli průzkum.

Podle města Kagošima žije asi 90 lidí v Sakuradžmě, což je asi 3 km od kráteru, a asi 500 lidí žije v oblasti asi 4 km od kráteru.
Udržovat úroveň výstrahy „3“ Rozšířit rozsah výstrah
Po oznámení bulletinu o erupci před 2:00 hod., Japonská meteorologická agentura ohlásila nové varování kolem kráteru ve 2:40 hod., Aby byla zachována úroveň výstrahy proti erupci „3“, a poté nastavte rozsah vyžadující výstrahu na předchozí „kráter“ Přibližně 2 km od „do“ poblíž obytné oblasti více než 2 km od kráteru.

Vyzýváme k opatrnosti před velkými sopečnými bombami a pyroklastickými toky, protože erupční aktivita může být na Sakurajimě ještě aktivnější.

Obytná oblast Sakurajima je asi 3 km od kráteru.
Rozšiřte varovnou oblast pomocí pyroclastického toku
Podle kritérií úrovně erupční výstrahy pro Sakurajima zveřejněných Meteorologickou agenturou, pokud dojde k výbuchu, jako je například velká sopečná bomba letící od 2 km do 2,4 km od kráteru, nebo pokud tok pyroklastického materiálu přesahuje 1,5 km od kráteru. Pokud se očekává, že se k oblasti přiblíží obytná oblast vzdálená přibližně 3 km, bude zachována úroveň výstrahy 3 proti erupci a oblast vyžadující výstrahu bude rozšířena do blízkosti obytné oblasti přesahující 2 km.

Tentokrát se potvrdilo, že pyroklastický průtok přesáhl 1,5 km a stékal dolů na 1,8 km, takže se říká, že varovný rozsah byl rozšířen po oznámení erupčního bulletinu.
Erupční bulletin od roku 2016
Erupční bulletin byl vydán Sakurajimě od 5. února 2016, tedy před pěti lety.

V této době došlo v kráteru Showa k explozivní erupci a velké vulkanické kameny rozptýlené na trajektorii dosáhly 3. stanice a úroveň výstrahy erupce byla zvýšena z úrovně 2 na úroveň 3.
Nedávná erupční aktivita
V minulosti Sakurajima vybuchla ve dvou kráterech poblíž summitu.

Na kráteru summitu Minamidake v Minamidake pokračovala aktivní erupční aktivita od 1955 do 60. let a sopečné bomby letěly do obytné oblasti na úpatí hory a způsobily škody, například poškození budov a automobilů.

V listopadu 1986 padla na budovu hotelu v dnešní Furusato-cho ve městě Kagoshima asi 3 kilometry od kráteru sopečná bomba o průměru asi 2 metry a hmotnosti asi 5 tun.

Sopečná bomba prorazila betonovou střechu a podlahu a dosáhla suterénu budovy. Celkem šest hostů a zaměstnanců bylo zraněno stavebními sutinami.

Při explozivní erupci 4. června loňského roku letěla velká sopečná bomba poblíž vesnice Higashi Sakurajima Town, asi 3 km jihozápadně od kráteru, a překročila úroveň varovné úrovně 5, která volala po erupci. Nelze to potvrdit pozorování bezprostředně poté a úroveň výstrahy erupce zůstala na 3.

Poté Japonská meteorologická agentura nainstalovala novou kameru a posílila pozorovací systém.
Kráter Showa
Naproti tomu v kráteru Showa poblíž 8. stanice na východním svahu Minamidake byla v roce 2006 zahájena velmi malá erupční aktivita.

Při erupci 18. srpna 2013 dosáhla výška erupce 5 000 metrů od kráteru.
V roce 2015 povýšen na úroveň upozornění na erupci 4
V srpnu 2015 sopečná zemětřesení přesáhla 1000krát denně na Sakurajimě a byly pozorovány rychlé pohyby země naznačující expanzi hor, takže Japonská meteorologická agentura označila úroveň výstrahy evakuace 4, na kterou jsem ji vytáhl.

Předpokládá se, že magma stoupla do mělkého podzemí, ale k žádným rozsáhlým erupcím nedošlo a úroveň výstrahy před erupcí byla přibližně o dva týdny později snížena na 3.

Na druhé straně GPS a další pozorování naznačují, že změny naznačující přísun magmatu hluboko pod zemí v „Aira Caldera“ ve vnitřní části zálivu Kagoshima pokračují, proto Japonská meteorologická agentura vyzvala k opatrnosti.