Japonsko zavede „vakcínové pasy“ pro mezinárodní cestování

Očekává se, že japonské „očkovací pasy“ budou mít podobu QR kódu, který bude skenován na letištích.
Očekává se, že japonské „očkovací pasy“ budou mít podobu QR kódu, který bude skenován na letištích.

Japonsko plánuje zavést „očkovací pasy“, které usnadní lidem naočkovaným proti COVID-19 mezinárodní cestování, uvedly ve středu vládní zdroje.

Očekává se, že pasy budou ve formě aplikace pro chytré telefony, přičemž cestující na letišti naskenují QR kód před nástupem do letadla nebo při vstupu do země.

Japonská vláda postupuje v plánu v naději, že obnoví služební cesty, které se během pandemie prakticky zastavily, aby podpořila třetí největší ekonomiku světa.

Taro Kono, ministr odpovědný za japonské očkovací úsilí, minulý měsíc uvedl, že vláda může uvažovat o zavedení takového systému, pokud na něj budou tlačit jiné země. V minulosti varoval, že by to mohlo vést k diskriminaci lidí, kteří nemohou nebo nechtějí dostat výstřel COVID-19 kvůli možným alergickým reakcím nebo vedlejším účinkům.

Aby se tyto obavy zmírnily, budou lidé také schopni zaznamenávat negativní výsledky z polymerázové řetězové reakce a testů na antigeny pomocí pasů, uvedly zdroje.

Morrisonovo navrhované sdílení dat zahrnuje velké množství osobních údajů Australanů

Tato aplikace bude propojena s vakcinačním záznamovým systémem, vládní databází lidí, kteří dostali výstřely. Může být založen na aplikaci CommonPass nebo podobné aplikaci vyvinuté za účasti Světového ekonomického fóra.

Japonské ministerstvo zdravotnictví, práce a sociálních věcí a ministerstvo zahraničí budou hrát hlavní roli při zpracování podrobností systému, uvedly zdroje.

Slovensko už dostalo z Maďarska výsledky testů vakcíny Sputnik V, vakcína je v pořádku

Keidanren, největší obchodní lobby v zemi, v pondělí vyzvala vládu, aby zvážila zavedení pasů vakcín, a poukázala na plány Evropské unie zahájit v červnu svůj program „Digital Green Pass“, který umožní zahraničním turistům navštívit během letních prázdnin.
Japonsko v současné době umožňuje vstup pouze občanům a obyvatelům, kteří nejsou obyvateli Japonska, a také cizincům „se zvláštními výjimečnými okolnostmi“ a musí předložit negativní výsledky testů na koronaviry provedených do 72 hodin od příjezdu.

Zhruba 2,3 milionu lidí v Japonsku dostalo od úterý alespoň jednu dávku vakcíny COVID-19, většinou zdravotníci. To je méně než 2% populace, hluboko pod některými jinými zeměmi, jako je Izrael, Spojené království a Spojené státy.

Méně než 1 milion lidí dostalo obě požadované dávky vakcíny Pfizer-BioNTech, která je v současné době jediná schválená pro použití v Japonsku.