Index kriminality v Brazilském Rio de Janeiru klesl o 18 %

Vojenská policie Rio de Janeira dostává 265 nových vozidel.
Vojenská policie Rio de Janeira dostává 265 nových vozidel.

Stát Rio de Janeiro zaznamenal v prvním čtvrtletí letošního roku 760 případů nejnižších úmyslných vražd, což znamená pokles o 18 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. Podle Institutu veřejné bezpečnosti (ISP) jde o čísla. za posledních 31 let. Index klesl o stejné procento v březnu, kdy bylo zaznamenáno 256 případů.

V prvním čtvrtletí klesly i další trestné činy proti životu, například kombinace loupeže a vraždy. Od ledna do března je evidováno 14 případů, za první tři měsíce roku 2021 32. Podle ISP je to nejnižší počet za období od roku 1991.

Mezi případy smrtelnosti, které zahrnují úmyslné zabití, ublížení na zdraví následované zabitím, loupeže s následnou násilnou vraždou a zabití zásahem státního činitele, byl zaznamenán pokles o 23 procent. V prvním čtvrtletí letošního roku bylo evidováno 1099 obětí a v březnu 386 případů, což představuje pokles o 21 procent. Jednalo se o nejnižší rekordy za tento měsíc od roku 1991.

Dalším výrazným poklesem byl počet úmrtí v důsledku zásahu státního zmocněnce. Data ukazují 30procentní pokles v období a dosáhla 318 úmrtí. V březnu bylo zaznamenáno 123 případů, což je pokles o 22 procent.

Pro ředitelku-prezidentku Institutu veřejné bezpečnosti Marcelu Ortizovou nejsou pozitivní výsledky veřejné bezpečnosti ve státě triviální. „Kromě trestných činů proti životu, které pravidelně dosahují nejlepších čísel, se stejnou cestou ubírají i trestné činy proti majetku. Data posilují důležitost integrované práce policie,“ řekla.

Guvernér Cláudio Castro upozornil, že zločiny proti životu opět zaznamenaly pokles, některé s nejnižšími výsledky za více než 30 let. „Je to důsledek práce civilní a vojenské policie s posílením programu Bezpečnost současnost. Pracujeme na tom, abychom dosáhli snížení ve všech ukazatelích,“ dodal.

Podle ISP vycházejí zveřejněná data ze záznamů pořízených stanicemi civilní policie ve státě Rio de Janeiro.