Haiti: Zhoršující se násilí gangů v Port-au-Prince, OSN bije na poplach

 

Haiti: Zhoršující se násilí gangů v Port-au-Prince, OSN bije na poplach
Haiti: Zhoršující se násilí gangů v Port-au-Prince, OSN bije na poplach

Haiti: zhoršující se násilí gangů v Port-au-Prince, Úřad OSN pro lidská práva v sobotu uvedl, že je hluboce znepokojen zhoršujícím se násilím v haitském hlavním městě Port-au-Prince a jeho okolí a rostoucím zneužíváním ze strany těžce ozbrojených gangů vůči zranitelným místním komunitám.

Výstraha přichází jen několik hodin po humanitárních organizacích OSN řekli, že jsou připraveni poskytnout veškerou možnou pomoc komunitám, které se dostaly do křížové palby násilí gangů, jakmile budou moci získat bezpečný přístup k postiženým.

Nedávný nárůst bojů mezi znepřátelenými gangy ve čtvrti Cité Soleil v hlavním městě vedl k úmrtí 99 lidí se 135 zraněnými podle údajů úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) na Haiti.

V pátek večer, Bezpečnostní rada poskytlo podporu operacím OSN v krizí zmítaném karibském ostrovním státě prodloužení mandátu Integrovaného úřadu OSN na Haiti o další rok prostřednictvím rezoluce 2645.

Haiti: Zhoršující se násilí gangů v Port-au-Prince, OSN bije na poplach
Haiti: Zhoršující se násilí gangů v Port-au-Prince, OSN bije na poplach

Posílit sledování práv

Jeremy Laurence, mluvčí pro OHCHR, naléhal na úřady na Haiti, aby zajistily ochranu základních práv a „umístily se do popředí a středu jejich reakcí na krizi. Prioritou musí zůstat boj proti beztrestnosti a sexuálnímu násilí spolu s posílením sledování lidských práv a podávání zpráv„, řekl.

„Zatím jsme zdokumentovali, od Od ledna do konce června 934 zabití, 684 zranění a 680 únosů v hlavním městě Port-au-Prince. Během pěti dnů, od 8. do 12. července, bylo v oblasti Cité Soleil ve městě zabito nebo zraněno nejméně 234 dalších lidí při násilí souvisejícím s gangy.

„Většina obětí nebyla přímo zapojena do gangů a byly přímo terčem gangů. Také jsme obdrželi nové zprávy o sexuálním násilí.“

OHCHR vyzývá členy gangů a ty, kdo podporují násilí, aby okamžitě ukončili své aktivity, které mají dopad na mnoho nejzranitelnějších občanů žijících v extrémní chudobě.

“ těžce ozbrojené gangy jsou stále sofistikovanější při jejich akcích, provádění simultánních, koordinovaných a organizovaných útoků v různých oblastech,“ řekl pan Laurence. „Právo na život je nejvyšším mezinárodním právem lidská práva a stát má povinnost toto právo chránit, včetně hrozeb vycházejících ze strany soukromých osob a subjektů.

Odepřeno jídlo a voda

Některé gangy se uchylují k extrémním taktikám, jak kontrolovat místní obyvatele, jako je odepření přístupu k pitné vodě a potravinám. To podvýživu jednoduše zhoršilo.

Násilí také zhoršilo nedostatek paliva, protože hlavní sklad paliva se nachází v Cité Soleil a náklady na dopravu prudce vzrostly.

Zoufalá socioekonomická situace spojená s politickou patovou situací již několik měsíců vyvolala pouliční protesty, které přispěly ke zhoršující se bezpečnostní situaci, a mnoho obyvatel a podniků se ze strachu zavřelo, uvedl OHCHR.

OHCHR prodloužení uvítalo BINUHmandát, “což dále podpoří kolektivní mezinárodní odezvu na krizi lidských práv, která se v zemi odehrává, a pomáhat s tokem humanitární pomoci.

Každodenní utrpení

Za méně než jeden týden a podle zprávy vydané OCHA bylo také nejméně 2,500 XNUMX lidí nuceno opustit své domovy kvůli bojům. Dvacet lidí bylo hlášeno jako pohřešované. Každý den, s pokračujícím bojem, bude více lidí trpět a bude nuceno uprchnout, kteří často riskují své životy, uvedla agentura v páteční tiskové zprávě.

Cité Soleil s přibližně 300,000 XNUMX obyvateli je jednou z nejchudších čtvrtí hlavního města Haiti, kde gangy v posledních několika letech získaly větší vliv.

OCHA řekl, že „a velká část populace je uvězněna v Cité Soleil když se gangy pokoušejí uplatnit svůj vliv,“ dodal, že „lidé v některých oblastech nemají od 8. července přístup k potravinám ani vodě“. Jedno dítě z pěti trpí těžkou podvýživou, která „výše výrazně překračuje nouzový limit“.

„Vzhledem k tomu, že lidé v Cité Soleil nadále trpí, nejistota brání humanitárním agenturám ve vstupu do této oblasti,“ řekla Ulrika Richardson, humanitární koordinátorka OSN, nejvyšší humanitární činitel organizace na Haiti.

„OSN je připravena poskytnout pomoc mnoha dětem, ženám a mužům, kteří se ocitli v křížové palbě násilí gangů, jakmile budou moci humanitární partneři získat přístup do postižených oblastí.“