Elon Musk se snaží dobýt Čínu. Dluh SOEs těžce váží na veřejné peněžence

Elon Musk se snaží dobýt Čínu. Dluh SOEs těžce váží na veřejné peněžence
Elon Musk se snaží dobýt Čínu. Dluh SOEs těžce váží na veřejné peněžence

Tesla loni v Číně prodala 114 000 elektromobilů. Její čínští konkurenti však rostou. Velké státní podniky se stále více zadlužují. Poměr čínského dluhu k HDP dosahuje 275 procent. Vývoz roste, ale jakmile dojde k veřejnému rozdávání pro nouzový konec Covid-19, bude to pravděpodobně zpomalit.

Elektromobily Tesla napadají čínský trh. Podle Čínské asociace osobních automobilů prodal velký americký výrobce pod vedením Elona Maska v období od ledna do listopadu 2020 v Číně 114 000 vozidel nové generace.

Vyhlídky na nový rok jsou ještě lepší, poté, co Tesla snížila cenu svého modelu Y vyrobeného v Šanghaji o 30 procent, nyní za cenu kolem 340 000 juanů (52 550 USD).

Ve srovnání se svými čínskými rivaly se vozy Tesla ukazují jako konkurenceschopnější a vybavené lepší technologií.

Navzdory tomu tři čínské start-upy – Nio Inc., XPeng Inc. a Li Auto Inc. – zaznamenaly v posledních měsících silné prodeje; může však být v ohrožení, protože se zdá, že se čínská vláda orientuje na snižování dotací, které podporovaly jejich expanzi.

Čínská elektrická vozidla pokrývají 10 procent globálního trhu. UBS Securities odhaduje, že do roku 2030 dosáhnou téměř 50 procent. Samotný Musk považuje čínské výrobce automobilů za hlavní konkurenty společnosti Tesla.

Růst čínských hi-tech společností stojí v ostrém kontrastu s obtížemi tradičních státních podniků, které mají velké dluhové problémy.

V loňském roce čínské státní firmy nesplácely na dluhu ve výši 71,8 miliard juanů (11,1 miliardy USD), přičemž kartu převzala vláda.

Podle Čínské akademie sociálních věd by měl poměr dluhu Číny k HDP za celý rok 2020 dosáhnout 275 procent. O rok dříve to bylo 245 procent.

Zatímco čínské státní společnosti zůstávají základním kamenem hospodářské politiky prezidenta Si Ťin-pchinga, mnozí pozorovatelé je považují za nekonkurenceschopné „zombie“, které spoléhají na vládní podklady, jako ty, které byly poskytnuty v loňském roce v boji proti pandemii.

Pokud by selhali, byl by ohrožen bankovní systém země s důsledky pro hospodářské oživení.

Několik odborníků také předpovídá, že pozitivní dopady daňových škrtů a vládních investic, které byly přijaty k překonání pandemické krize, v následujících měsících ustoupí.

To platí zejména pro vývoz, který v prosinci zaznamenal meziroční růst o 18,1 procenta: významný, avšak méně než 21,1 procenta předchozího měsíce.