Co je v nejnovějším plánu hospodářské obnovy ve výši 3,7 miliardy USD?

Chilská vláda představila nový plán podpory Chile Apoya pro hospodářskou obnovu. Finanční prostředky v rámci plánu, které zahrnují 3,7 miliardy USD, půjdou mimo jiné domácnostem a problematickým ekonomickým sektorům.
Chilská vláda představila nový plán podpory Chile Apoya pro hospodářskou obnovu. Finanční prostředky v rámci plánu, které zahrnují 3,7 miliardy USD, půjdou mimo jiné domácnostem a problematickým ekonomickým sektorům.

Vláda představila nový plán podpory Chile Apoya pro hospodářskou obnovu. Finanční prostředky v rámci plánu, které zahrnují 3,7 miliardy USD, půjdou mimo jiné domácnostem a problematickým ekonomickým sektorům. Ekonom Sergio Godoy poskytl Chile Today podrobnosti.

Očekává se, že plán Chile Apoya ve výši 3,7 miliardy USD pomůže domácnostem a podnikům, které se stále potýkají s dopady pandemie.

Zahrnuty jsou dopravní tarify, ceny plynu, pracovní dotace, podpora v nezaměstnanosti, stipendijní plány stravování, místní investiční projekty, pečovatelské domy, drobná těžba a zalesňování. Plán se opírá o pilíře příspěvků domácnostem, malým podnikům a opatření k vytváření pracovních míst.

Kromě toho zaměstnanci v obzvláště těžce zasaženém kulturním průmyslu dostávají jednorázovou platbu.

Komplexní plán obnovy
„Hovoříme o 4 procentech ročního rozpočtu, takže přerozdělení prostředků lze provést docela snadno, není to velký problém,“ řekl Sergio Godoy, hlavní ekonom investiční společnosti STF Capital. „Nový Chilský ministr financí Mario Marcel býval… rozpočtovým ředitelem v minulé vládě a vládu zná velmi dobře. Uvědomil si, že předchozí administrativa měla v letech 2020 a 2021 ve skutečnosti obrovské rozpočty a deficit činil asi 7 procent HDP. Letos je vláda omezenější a nemůže udělat totéž jako předtím, protože je toho prostě příliš a v současnosti máme problém s inflací.“

Dodal: „Chile mělo za poslední dva roky zdaleka největší fiskální expanzi ze všech rozvíjejících se trhů. Řízení tohoto programu tedy znamená návrat k normálu, k normálnějšímu způsobu expanze v rámci politických omezení, kterým vláda čelí.

Podstatné je, že mnoho opatření plánu bylo plánováno již během předchozí správy. „Nyní máme více levicovou administrativu, takže došlo k určitým změnám v prioritách, ale z velké části jsou věci, které už byly důležité,“ řekl Godoy. Vláda přesto přidala některá opatření, která prezident Gabriel Boric slíbil v předvolební kampani a při koaličních jednáních.

Povzbuzení žen
Přibližně 1,39 miliardy USD je určeno na podporu zaměstnanosti a pomoc odvětvím potýkajícím se s problémy. Z 500 000 očekávaných nových pracovních míst, která podle plánu vzniknou, má být nejméně polovina pro ženy. IFE laboral, dotace na pobídky k formálnímu zaměstnávání, je v tomto ohledu rovněž klíčová. Nouzový rodinný příjem (IFE) byl zahrnut do rozpočtu na rok 2021 s cílem zmírnit pandemické těžkosti.

Prioritou vlády bylo zvýšení minimální mzdy v boji proti rostoucí inflaci. „To je velký ideologický problém pro levici, je velmi důležité, aby se minimální plat zvyšoval. O něco menší nárůst by byl pravděpodobně lepší pro kontrolu inflace, ale pro vládu zde existují určitá politická omezení,“ řekl Godoy. Zdůraznil, že inflace stejně většinu nárůstu anuluje.

Godoy přesto vyvolal obavy. „Problémem, který nastal během pandemie, bylo to, že pracovní neformálnost se hodně zvýšila. Ale když zvýšíte minimální mzdu, posouváte ještě více lidí k neformálnosti a to je v rozporu s ostatními plány najímat lidi formálně přes IFE laboral,“ řekl. „Realizace proto nemusí být příliš pragmatická. Pravděpodobně se to bude dělat tak, aby držela pohromadě koalice lidí ze středu levice a lidí z krajní levice.“

Přesto plán obnovy pravděpodobně nevyvolá velký odpor, řekl Godoy. „Kdyby to byl program s obrovským rozpočtem, mohl by to být problém, ale s tímto programem si myslím, že opozice s tím bude souhlasit.“

Další finanční faktory také pomohou utvářet trajektorii ekonomiky. Pokud projdou daňové a penzijní reformy, vláda by podle Godoye mohla získat prostor k oddechu.

Některé aspekty plánu obnovy, jako jsou konkurenceschopnější ceny plynu a nový nouzový příjem v případě nových karantén, vyžadují schválení Kongresu nebo nové zákony a fondy, takže tvůrci politik mají svou práci až nad hlavu.