Argentinské vítězství v potratech inspiruje chilské aktivisty

Argentinské vítězství v potratech inspiruje chilské aktivisty
Argentinské vítězství v potratech inspiruje chilské aktivisty

V historickém rozhodnutí Argentina legalizovala potraty. Aktivisté v Chile nyní doufají, že toto vítězství zopakují. Mezitím konzervativci varují před důsledky.

Argentinský senát legalizoval potraty až na 14. týden. Argentina se tak stala první velkou jihoamerickou zemí, která do zákona zakotvila reprodukční práva žen. Připojuje se k menší Uruguayi, která potraty legalizovala již v roce 2012.

Mnoho chilských žen toto rozhodnutí oslavovalo. Dalo jim to impuls, aby pokračovali v boji za smysluplnou změnu.

Feministický kolektiv Lastesis podle CNN Chile řekl, že „potrat musí být legální a bezplatný v celém regionu a [rozhodnutí Argentiny] je precedentem pro zbytek zemí v regionu, kde ženy nemají možnost se rozhodnout.

Lastesis dodal: „Naše argentinské protějšky jsou příkladem k následování a inspirací pro všechny chilské ženy, které doufají, že jednoho dne budou mít také toto právo.

Regionální konzervativci jako brazilský prezident Jair Bolsonaro, ale také katolická církev reagovali podrážděně.

Představitelé katolické církve varovali, že rozhodnutí pouze prohloubí sociální rozdíly, zatímco Bolsonaro na Twitteru uvedl, že „potrat nebude nikdy schválen na brazilské půdě“.

Potrat v Chile
Chile povolilo potrat v roce 2017, ale pouze v případě, že lékař potvrdí, že těhotenství nebo porod ohrožuje život ženy, odborník potvrdí, že plod nepřežije, nebo pokud žena může prokázat, že těhotenství bylo důsledkem znásilnění – což může být nemožné až po porodu. I když byl tento zákon o „troch příčinách potratu“ považován za krok vpřed, odrazuje ženy od toho, aby hledaly potrat, protože by musely znovu prožít trauma nebo konfrontovat násilné partnery. Lékaři – muži i ženy – jsou také v drtivé většině hluboce konzervativní.

A zákon mohl projít jen proto, že kupodivu umožňoval některým aktérům vystoupit. Soukromé kliniky, kde má obvykle reakční křídlo elity obchodní zájmy, inzerují, že nebudou provádět potraty v důsledku znásilnění. Soukromý zdravotní sektor se však tomuto zákonu obecněji vzpíral.

Chilská ministryně pro ženy Mónica Zalaquettová, která je přívrženkyní boje proti potratům, zatím rozhodnutí Argentiny nekomentovala.