Africká unie vybrala Rwandu jako hostitelskou centrálu nové Africké lékové agentury

Delegáti se účastní zahajovacího zasedání 33. summitu Africké unie (AU) v sídle AU v Addis Abebě v Etiopii v neděli 9. února 2020.
Delegáti se účastní zahajovacího zasedání 33. summitu Africké unie (AU) v sídle AU v Addis Abebě v Etiopii v neděli 9. února 2020.

V neděli v Lusace v Zambii skončilo pololetní koordinační setkání Africké unie. Mezi nejvýznamnější byla vybrána nabídka Rwandy hostit sídlo Africké lékové agentury.

Ve dnech 14. a 15. července se konalo 41. řádné zasedání Výkonné rady Africké unie. Rada zvolila Rwandu jako hostitele sídla Africké lékové agentury Výkonnou radou.

Rwandský ministr zahraničí k tomu na sociálních sítích vyjádřil své štěstí: „ Díky všem členským státům, které podpořily Rwandu ,“ napsal Vincent Biruta na Twitteru. Alžírsko, Egypt, Maroko, Tanzanie, Tunisko, Uganda a Zimbabwe.

Podle AU AMA „ posílí kapacitu smluvních stran a regionálních ekonomických společenství (REC)  regulovat lékařské produkty, zlepšit přístup Afriky ke kvalitním bezpečným a účinným lékařským produktům .

Po Afrických centrech pro kontrolu a prevenci nemocí (Africa CDC) bude AMA druhou specializovanou zdravotnickou agenturou kontinentálního orgánu. 55 členských států doufá, že díky tomuto novému orgánu podpoří příznivé prostředí pro farmaceutickou výrobu. Propuknutí Covid-19 zhoršilo výzvy, kterým čelí zdravotnictví na kontinentu. AMA skutečně přichází po dlouhé cestě, která začala v roce 2009 založením iniciativy pro regulaci afrických léčivých přípravků (AMRH).

Dne 17. července se předseda AUC a předsedové každé REC sešli v rámci tématu AU roku 2022 „Budování odolnosti ve výživě na africkém kontinentu: Urychlit lidský kapitál, sociální a ekonomický rozvoj“.