Zimbabwský prezident prosí o trpělivost při navracení ekonomiky z „mrtvé“

Zimbabwský prezident Emmerson Mnangagwa přijíždí oficiálně zahájit nové zasedání parlamentu a přednést svůj projev o stavu národa v budově parlamentu v Harare, Zimbabwe, 1. října 2019.
Zimbabwský prezident Emmerson Mnangagwa přijíždí oficiálně zahájit nové zasedání parlamentu a přednést svůj projev o stavu národa v budově parlamentu v Harare, Zimbabwe, 1. října 2019.

Zimbabwský prezident Emmerson Mnangagwa v úterý prosil o čas a trpělivost, aby přivedl ekonomiku zpět z „mrtvých“, protože jeho vláda čelí vině z prudké inflace, která za vlády Roberta Mugabeho vyvolává temné dny.

Naděje, že se ekonomika rychle vzpamatuje za vlády Mnangagwy, který převzal vládu poté, co byl Mugabe sesazen pučem v listopadu 2017, se rychle rozplynuly, když se Zimbabwané potýkají s akutním nedostatkem paliva a elektřiny a prudce stoupajícími cenami.

V projevu o stavu národa v parlamentu, který bojkotovalo hlavní opoziční Hnutí za demokratickou změnu (MDC), které zpochybňuje jeho zvolení, Mnangagwa uznal ekonomickou krizi i potřebu reforem.

„Jsem si vědom bolesti, kterou zažívají chudí a marginalizovaní. Aby ekonomika znovu fungovala, bude vyžadovat čas, trpělivost, jednotu účelu a vytrvalost,“ řekl Mnangagwa.

Zimbabwe pozastavilo zveřejňování oficiálních údajů o roční inflaci od 1. srpna. Podle posledních oficiálních údajů dosáhla inflace v červnu více než 175 %, což je nejvyšší úroveň od doby, kdy hyperinflace za Mugabeho v roce 2009 vymazala ekonomiku.

Mnangagwovi odpůrci ho obviňují z nedostatečného odhodlání k politickým reformám a použití těžkopádné taktiky svého předchůdce k potlačení disentu.

Mezinárodní měnový fond minulý týden uvedl, že Zimbabwe potřebuje zintenzivnit reformní úsilí a smysluplně zlepšit transparentnost, aby podpořilo hospodářský růst.

Mnangagwa a vysocí představitelé tvrdí, že dělají vše, co je v jejich silách, aby položili základy budoucího růstu, a obviňují západní sankce z toho, že brzdí obnovu a odrazují investice.

Zmocněnec OSN pro lidská práva v pátek uvedl, že politické a ekonomické prostředí Zimbabwe se zhoršuje, což vyvolává obavy, protože naděje na dlouho očekávané zlepšení životních podmínek lidí mizí.

Mnangagwa ve svém úterním projevu zopakoval svůj závazek realizovat doporučení volebních pozorovatelských misí k zimbabwským volbám v roce 2018 a také vyšetřovací komise vedená bývalým jihoafrickým prezidentem Kgalemou Motlanthem.

Pozorovatelé a komise požadovali rozsáhlé bezpečnostní, politické a volební reformy.

Mnangagwa, jehož loňské zvolení je stále sporné MDC, znovu vyzval opoziční stranu k dialogu.

MDC, vedené Nelsonem Chamisou, se odmítlo zúčastnit diskusního fóra, které svolal Mnangagwa, a trvá na rozhovorech vedených neutrálním mediátorem.