Venezuela se chce zúčastnit výroby ruské vakcíny proti covidu-19

Venezuela nabídla Rusku, Číně a Kubě svou účast ve výrobě jejich vakcín proti koronaviru, a je ochotna se také zúčastnit testování ruské vakcíny. Vyplývá to z prohlášení venezuelských úřadů.

Venezuela se chce zúčastnit výroby ruské vakcíny proti covidu-19
Venezuela se chce zúčastnit výroby ruské vakcíny proti covidu-19

„Už jsme se s nimi spojili a oznámili svou ochotu zúčastnit se výzkumů a poskytnout své kapacity na výrobu vakcíny… Číně a Rusku, a jednáme nyní s Kubou,“ řekla viceprezidentka této latinskoamerické země Delcy Rodríguezová v průběhu zasedání prezidentské komise pro boj s koronavirem.
Ministr zdravotnictví Carlos Alvarado ze své strany podotkl, že nejvýznamnějšími vakcínami v třetí fázi jsou nyní vakcíny vyvinuté v Číně, USA, Velké Británii a Rusku.

„S většinou z nich udržujeme kontakty. Co se týče Ruska, posoudili jsme s Ministerstvem zdravotnictví Ruska možnost aliance pro výroby vakcíny… Nabídli jsme účast v třetí fázi projektu. Venezuela poskytne 500 lidí pro testování,“ řekl.

Dodal rovněž, že se strany domluvily, že prozkoumají možnost společné výroby vakcíny a předání technologií.

Ministerstvo zdravotnictví Ruska předtím zaregistrovalo první na světě vakcínu pro prevenci covidu-19 vypracovanou v Gamalejově vědeckovýzkumném středisku epidemiologie a mikrobiologie spolu s Ruským fondem přímých investic. Prezident fondu Kirill Dmitrijev oznámil, že fond dostal žádosti o nákup jedné miliardy dávek ruské vakcíny z více než 20 zemí. Podotkl přitom, že se Rusko domluvilo o výrobě vakcíny v pěti zemích, a existující kapacity umožňují výrobu 500 milionů dávek ročně.