Venezuela: Produkce ropy vykazuje mírný růst, PDVSA požaduje platbu předem

Vývoz ropy v lednu klesl poté, co PDVSA zastavila dodávky, aby nastavila příznivější obchodní podmínky a rozšířila své partnerství s Íránem
Vývoz ropy v lednu klesl poté, co PDVSA zastavila dodávky, aby nastavila příznivější obchodní podmínky a rozšířila své partnerství s Íránem

Evropské firmy vyjednávají s venezuelskými představiteli o větší kontrole nad ropnými operacemi, zatímco Caracas požaduje více investic.

Caracas, 16. února 2023 ( venezuelanalysis.com ) – Venezuelská těžba ropy pokračuje v loňské cestě, zatímco vývoz klesl na nejnižší úroveň za sedm měsíců, protože venezuelská státní ropná společnost PDVSA zpřísňuje prodejní smlouvy.

Karibská země v lednu přečerpala 686 000 barelů denně (bpd), podle sekundárních zdrojů z poslední zprávy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), o 20 000 barelů denně více než v předchozím měsíci . Pokud jde o PDVSA, vykázala vyšší hodnotu 732 000 barelů nad prosincovými 669 000 barelů denně.

Mezinárodní analytici předpověděli, že těžba ropy se letos nebude lišit od průměrných 690 000 barelů denně v roce 2022, pokud se Washingtonská blokáda proti ropnému průmyslu země do značné míry nezmění.

Nedávné licence vydané americkým ministerstvem financí americké společnosti Chevron, španělské Repsol a italské Eni umožňují pouze odebírání venezuelské ropy ke kompenzaci dluhu PDVSA a zároveň výrazně omezují jakékoli hotovostní platby.

Od května 2022 společnosti Eni a Repsol poslaly do Evropy několik surových nákladů, dokud nebyla dohoda v srpnu pozastavena , aby bylo možné znovu vyjednat podmínky. Zásilky jsou údajně brzy obnoveny s jedním nákladem přiděleným Eni pro únorové naložení.

Evropské korporace, jak uvádí Bloomberg , požadují větší provozní kontrolu nad svými podniky těžby ropy, zatímco Caracas požadoval více investic do plynárenských projektů. Tyto dvě firmy spoluvlastní společnost Cardón IV produkující plyn a každá má tři společné ropné podniky s PDVSA. Nebylo zveřejněno žádné oficiální prohlášení ohledně rozhovorů nebo žádosti o zproštění nových sankcí z Washingtonu.

Licence společnosti Chevron, získaná v listopadu, ji opravňuje k čerpání a prodeji venezuelské ropy ze svých čtyř společných podniků s celkovou kapacitou 200 000 barelů denně s majoritním akcionářem PDVSA, ale firma se zaměřuje na plnění ze stávajících zásob místo na zvyšování produkce. Vedení společnosti Chevron uvedlo, že nejméně 18 000 vrtů potřebuje obnovu.

Minulý měsíc bylo kalifornské společnosti přiděleno PDVSA šest nákladů v celkovém objemu 2,3 ​​milionu barelů venezuelské těžké ropy odeslané zejména do rafinérie Pascagoula společnosti v Mississippi, zatímco některé náklady byly prodány jiným americkým rafinériím, mezi nimi Phillips 66. Chevron údajně dodá v únoru přes 100 000 bpd.

Navzdory obnoveným nákladním vozům Chevron zaznamenala tato jihoamerická země v lednu pokles exportu s 558 419 barelů denně přepravených surových a rafinovaných produktů, což je o 19 procent méně než v prosinci. Toto číslo představuje nejnižší úroveň od července 2022 , kdy země přepravila 460 323 barelů denně ropy a paliva.

Pokles údajně reaguje na to, že nový prezident PDVSA Pedro Rafael Tellechea začátkem ledna nařídil zmrazení vývozu ropy a pohonných hmot, aby se vyřešil platební neschopnost ze strany kupujících, což donutilo plavidla čekat poblíž venezuelských přístavů na povolení k nakládce.

Podle interních dokumentů, nyní PDVSA nastavila přísnější pravidla pro export, včetně plné platby v hotovosti předtím, než zákazníci obdrží ropu, zatímco partneři, kteří platí za ropu a palivo se zbožím a službami, je budou muset také poskytnout předem.

Dokumenty poznamenávají, že nové předpisy by PDVSA postavily „do příznivé obchodní pozice, protože by zemi zajistily příjem, který je nezbytný pro řešení její ekonomické situace“.

PDVSA ani venezuelské ministerstvo ropy neučinily žádné oficiální prohlášení ohledně zastaveného vývozu nebo podmínek platby předem.

Uvalení amerických sankcí proti Venezuele vytvořilo překážky s platbami, protože PDVSA byla vyloučena z mezinárodního finančního systému, což přinutilo společnost uchýlit se ke zprostředkovatelům a prodávat svou ropu a rafinované produkty s velkými slevami a zpožděním plateb. Před sankcemi byly hlavními zákazníky jihoamerického národa americké rafinérie. V současné době je většina zásilek ropy určena do Číny.

Po finančních sankcích proti PDVSA z roku 2017 uvalilo ministerstvo financí USA v roce 2019 ropné embargo, po kterém následovaly sekundární sankce . Opatření poslala těžbu ropy ze 2 milionů barelů denně v roce 2017 na méně než 500 000 barelů denně v roce 2020, což snížilo hlavní zdroj příjmů země.

Caracas odsoudil, že blokáda Washingtonu uvěznila zemi v nekonečné ekonomické krizi a že nedávné výjimky ze sankcí vydané Úřadem pro kontrolu zahraničních aktiv ministerstva financí (OFAC), které zavádějí zákazy hotovostních plateb a omezené časové rámce pro transakce, jsou neokoloniálními nástroji k podmínění obchodu mezi suverénní národy.

Prezident Nicolás Maduro nedávno zlikvidoval licenci OFAC udělenou Trinidadu a Tobagu na dovoz zemního plynu z venezuelského pobřežního dračího pole, ale s omezením hotovostních plateb. Představitelé Trinidadu pořádají schůzky v Caracasu, aby dosáhli dohody. Karibské státy opakovaně vyzývaly Washington, aby zrušil sankce proti venezuelskému energetickému sektoru, aby oživil iniciativu PetroCaribe pro ropnou spolupráci.

V posledních letech se Venezuela obrátila na íránskou pomoc , aby obešla americká opatření a znovu aktivovala svou západní ropnou infrastrukturu, přičemž Teherán poskytuje kondenzát, ropu, další vstupy a dokonce i techniky. Dne 3. února Teherán a Caracas podepsaly smlouvu na přepracování rafinérského komplexu Paraguaná s kapacitou 955 000 bpd, který se nachází v západním státě Falcón.

V rámci 100denního plánu se National Iranian Oil Refining and Distribution Company (NIORDC) stane partnerem PDVSA na opravě pěti z devíti destilačních jednotek Paraguaná, které kombinují čínské a íránské části a zařízení, aby nahradily americkou technologii a zvýšily výrobu paliva. Větší oprava by mohla proběhnout v letech 2024 až 2025. Spolupráce mezi těmito dvěma národy také podle zpráv povede k tomu, že íránská loděnice postaví dva tankery pro venezuelskou PDVSA .