Venezuela očekává od ruských a blízkovýchodních partnerů skokový start stagnující produkce ropy

Venezuelská PDVSA jednala s Rosněftem ve snaze zvýšit produkci ropy
Venezuelská PDVSA jednala s Rosněftem ve snaze zvýšit produkci ropy

Odvětví zasažené sankcemi bylo dále poškozováno restriktivními licencemi a nespolehlivými zprostředkovateli.

Caracas, 16. března 2023 ( venezuelanalysis.com ) – Venezuelská těžba ropy se nadále potýká s řadou překážek vyplývajících z rozsáhlých amerických sankcí.

Poslední měsíční zpráva Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) uvedla, že těžba jihoamerického národa byla v únoru podle sekundárních zdrojů 700 000 barelů denně (bpd). Toto číslo je sotva nad 696 000 bpd čerpaných v lednu .

Státní ropná společnost PDVSA oznámila téměř totožné číslo 704 000 bpd, což je pokles ze 732 000 bpd v předchozím měsíci.

Venezuelský ropný průmysl je brzděn špatným řízením, únikem mozků a zejména jednostrannými donucovacími opatřeními ze strany Washingtonu. Od roku 2017 uvalilo ministerstvo financí USA finanční sankce , vývozní embargo , sekundární sankce a řadu dalších opatření, která měla uškrtit hlavní zdroj zahraničních příjmů Caracasu.

Produkce prudce klesla z 1,9 milionu bpd v polovině roku 2017 na méně než 350 000 bpd ve druhé polovině roku 2020. V roce 2021 se zotavila a pohybuje se kolem 700 000 bpd již více než rok.

Navzdory širokému odsouzení a volání po zmírnění sankcí představitelé USA prohlásili, že Bidenova administrativa neplánuje zmírnit blokádu proti karibské zemi.

Únorový vývoz ropy ze země klesl o 8 procent na 555 000 barelů denně, což je čtyřměsíční minimum. Vývoz vedlejších ropných produktů a petrochemie v únoru rovněž ustoupil na 347 000 tun, což je téměř 50procentní pokles oproti lednu.

Nově jmenovaná rada PDVSA v čele s Rafaelem Tellecheou dočasně pozastavila a znovu projednala prodejní smlouvy.

Se sankcemi odhánějícími zavedené obchodní partnery se Venezuela stále více uchyluje k menším nebo nezkušeným zprostředkovatelům, kteří údajně zaostávají v platbách. PDVSA nyní požaduje od kupujících hotovost předem, podobně jako u potravin nebo zboží ve swapových smlouvách.

Dostupnost levné ruské ropy byla pro PDVSA další překážkou, protože Čína, hlavní cíl venezuelské ropy, v posledních měsících omezila její dovoz. Venezuela byla nucena umístit svou produkci na spotový trh, který je náchylnější k cenovým výkyvům.

Caracas stále více hledí na své spojence, aby podpořili churavějící ropný průmysl. Írán se stal spolehlivým partnerem pro modernizaci činností v oblasti rafinace a čerpání. Na základě dlouhodobé swapové smlouvy Teherán dodal ředidla. Podle agentury Reuters obdržela Venezuela v únoru 100 000 bpd íránského kondenzátu s další zásilkou očekávanou tento měsíc.

Venezuelské úřady také uspořádaly schůzku s Igorem Sečinem, prezidentem ruského energetického gigantu Rosněfť, aby zhodnotili plány na „zvýšení produkce ropy a rozvoj nových obchodních příležitostí“.

Rosněfť nabídla PDVSA záchranné lano v návaznosti na americké ropné embargo tím, že zvedne venezuelské surové náklady, než je přesměruje do jejich konečných destinací. Uspořádání však bylo zastaveno poté, co Washington na ruskou firmu počátkem roku 2020 zasáhl sekundárními sankcemi.

Ruské společnosti se účastní pěti společných podniků s PDVSA, které v současnosti produkují kolem 80 000 barelů denně.

Caracas se také obrátil na málo známou společnost GazMin, aby znovu aktivovala PetroZamora, společný projekt v západním státě Zulia. Podle agentury Bloomberg má GazMin operace ve Spojených arabských emirátech a Kuvajtu.

Blízkovýchodní firma převezme 40procentní podíl, který patřil společnosti GPB Global Resources, než ji v září 2022 převzala venezuelská vláda ve snaze zahájit provoz v podniku s kapacitou 110 000 bpd. GPB se zavázala, že bude proti vyvlastnění bojovat u soudu.

Další cesty ke zvýšení produkce venezuelského ropného sektoru spočívají na západních společnostech včetně Chevron, Eni a Repsol. Takové zvýšení by však pro PDVSA nebylo tak příznivé .

V listopadu americké ministerstvo financí předalo společnosti Chevron šestiměsíční licenci k obnovení čerpání a exportu z jejích smíšených projektů ve Venezuele. Americký ropný gigant drží menšinové podíly ve čtyřech společných podnicích ve Venezuele, které mají celkovou kapacitu 200 000 barelů denně.

Nicméně výkon je v současnosti kolem 90 000 barelů denně, přičemž generální ředitel Chevronu Michael Wirth tvrdí , že další zisky jsou omezeny „politickými riziky“. Zproštění sankcí společnosti vyvolalo spekulace a debaty o doložkách, které by omezily daňové a licenční výhody pro venezuelský stát.

Eni i Repsol obdržely licence na ropu na dluh v květnu 2022. PDVSA v srpnu pozastavila smlouvu, aby znovu vyjednala podmínky, než o šest měsíců později obnoví dodávky . V současné době není známo, zda byla uzavřena nová dohoda. Obě evropské společnosti údajně lobovaly za větší provozní kontrolu nad svými projekty v jihoamerické zemi.