V Pekingu se včera konalo třístranné jednání Čína-Francie-Evropská unie

Si Ťin-pching zdůrazňuje, že Čína prosazuje skutečný multilateralismus a vizi globálního vládnutí zahrnující rozsáhlé konzultace, společný příspěvek a sdílený prospěch; foto / MZV Číny
Si Ťin-pching zdůrazňuje, že Čína prosazuje skutečný multilateralismus a vizi globálního vládnutí zahrnující rozsáhlé konzultace, společný příspěvek a sdílený prospěch; foto / MZV Číny

Zprávy čínských médií říkají, že čínský prezident Si Ťin-pching ve čtvrtek odpoledne v Pekingu uspořádal trilaterální setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Podle čínského ministerstva zahraničí prezident Xi poukázal na to, že Čína a EU sdílejí rozsáhlé společné zájmy. Spolupráce a společný základ mezi oběma stranami převažují nad konkurencí a rozdíly.

Prezident Si Ťin-pching údajně zdůraznil důležitost posílení stability vztahů mezi Čínou a EU. Vztah mezi Čínou a Evropskou unií se nezaměřuje na žádnou třetí stranu, ani by neměl být závislý na žádné třetí straně nebo by jí neměl být diktován. Čína po celou dobu pohlížela na vztah ze strategické a dlouhodobé perspektivy a zajistila stabilitu a kontinuitu své politiky EU. Čína doufá, že EU rozvine nezávislejší a objektivnější vnímání Číny a přijme pragmatickou a pozitivní čínskou politiku, poznamenal čínský lídr.

Si Ťin-pching řekl, že obě strany by měly vzájemně respektovat své základní zájmy a hlavní obavy, pracovat prostřednictvím dialogu a konzultací s cílem dosáhnout konsensu a překonat rozdíly. Důležité je podle něj vzájemně respektovat své vývojové cesty.

Xinhua citovala Si Ťin-pchinga, který prohlásil, že hraní narativu takzvané „demokracie vs autoritářství“ a rozdmýchávání nové studené války přinese světu pouze rozdělení a konfrontaci.

Prezident Si Ťin-pching zdůraznil, že Čína prosazuje skutečný multilateralismus a vizi globálního vládnutí zahrnující rozsáhlé konzultace, společný příspěvek a sdílený prospěch.

Tito tři vůdci si údajně vyměnili názory na ukrajinskou krizi. Von der Leyenová a Macron sdíleli evropskou perspektivu. Řekli, že oceňují snahu Číny prosazovat politické urovnání a těší se, že Čína bude hrát důležitější roli. Řekli také, že jsou připraveni spolupracovat s Čínou na nalezení způsobu, jak usnadnit rozhovory o míru.

Si Ťin-pching zdůraznil, že Čína nezávisle rozhoduje o svém postoji na základě podstaty záležitostí. Postoj Číny k Ukrajině se scvrkává na podporu mírových rozhovorů. Čína vyzývá strany, aby byly klidné a racionální a společně vytvořily podmínky pro mírová jednání.

Si Ťin-pching řekl, že naléhavou prioritou je dosáhnout příměří a postavit se proti akcím, které dále rozněcují nebo komplikují situaci. Ukrajinská krize není problém mezi Čínou a EU. Čína bude i nadále hrát pozitivní roli při usnadňování mírových rozhovorů.

Euronews říká, že Ursula von der Leyenová ve čtvrtek po setkání s prezidentem Si Ťin-pchingem zopakovala, že Čína poskytnutím vojenského vybavení Rusku „významně poškodí“ její vztah s Evropskou unií.

Údajně také vyzvala Peking, aby využil svého vlivu a odradil ruského prezidenta Vladimira Putina od jednání v souvislosti s jeho nedávnou hrozbou rozmístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku.

Zdroj: https://asiaplustj.info/en/news/world/20230407/china-france-eu-trilateral-meeting-held-in-beijing-yesterday