Tunisko po zatčení vůdce opoziční strany Ennahdha zavřelo její kanceláře

Tuniské úřady uzavřely kanceláře islamisty inspirované opoziční strany Ennahdha v úterý, den po zatčení jejího vůdce Racheda Ghannouchiho, uvedl vysoký představitel strany.

zatčení jejího vůdce Racheda Ghannouchiho
zatčení jejího vůdce Racheda Ghannouchiho

„Policejní jednotka se objevila v hlavním ústředí strany (v Tunisu) a nařídila všem, aby odešli, než to zavře,“ řekl Riadh Chaibi.

„Policie také uzavřela ostatní kanceláře strany jinde v zemi a zakázala jakékoli setkání v těchto prostorách,“ řekl agentuře AFP.

Tento krok přišel poté, co byl bývalý vůdce Ennahdhy Ghannouchi zatčen ve svém domě v hlavním městě Tunisu, což je poslední z řady zadržovaných opozičních osobností.

Ennahdha byla největší stranou v tuniském parlamentu, než prezident Kais Saied v červenci 2021 komoru rozpustil.

Viceprezident Ennahdha Mondher Lounissi v pondělí pozdě na tiskové konferenci řekl, že Ghannouchi byl převezen do policejních kasáren k výslechu a že jeho právníkům nebylo umožněno se zúčastnit.

K jeho zatčení došlo po zprávách médií, ve kterých údajně řekl, že Tunisku bude hrozit „občanská válka“, pokud tam bude vymýcen politický islám, z něhož jeho strana vzešla.

Od začátku února úřady v severoafrické zemi zadržely více než 20 politických odpůrců a osobností.

Mezi nimi byli politici, bývalí ministři, podnikatelé, odboráři a majitel nejpopulárnější tuniské rozhlasové stanice Mosaique FM.

Saied (65) tvrdí, že zatčení byli „teroristé“ zapojení do „spiknutí proti státní bezpečnosti“.