Toronto zaostává za ostatními městy, pokud jde o návrat pracovníků do centra. Vrátí se někdy věci do normálu?

Toronto zaostává za ostatními městy, pokud jde o návrat pracovníků do centra. Vrátí se někdy věci do normálu?
Toronto zaostává za ostatními městy, pokud jde o návrat pracovníků do centra. Vrátí se někdy věci do normálu?

Nová studie naznačuje, že ekonomické oživení v centru Toronta zaostává za ostatními městskými centry a jeden z jejích autorů říká, že je nyní jasné, že „se nevrátíme k normálu“.

Studie nazvaná „Death of Downtown?“ použila data z věží mobilních telefonů ke sledování návratu lidí do jádra v 62 městských centrech.

Zjistilo se, že úroveň buněčné aktivity naměřená v centru Toronta mezi březnem a květnem letošního roku byla pouze asi 46 procent předpandemické normy.

Tím se město dostalo na 49. místo mezi severoamerickými městy, daleko za místy jako Salt Lake City (155 procent) a Columbus (112 procent), které se po pandemii COVID-19 výrazně zotavily.

San Francisco skončilo mrtvé na posledním místě v žebříčku, přičemž pingy mobilních telefonů se stále pohybují kolem 30 procent jejich předpandemické normy v centru města.

Karen Chapple, která je ředitelkou School of Cities na University of Toronto a jednou ze spoluautorek studie, tento týden řekla CP24.com, že zotavení Toronta je pomalejší, částečně kvůli zablokování, které bylo hlubší a vydrží déle než v mnoha jiných městech.

Řekla však, že existují také „strukturální“ problémy s torontskou ekonomikou, které snižují pravděpodobnost úplného návratu kancelářských pracovníků do jádra, zejména převládání pracovních míst v oblasti technologií a finančních služeb, které se hodí pro práci na dálku nebo hybridní práci.

„Toto je problém kolektivní akce a Toronto se zdá být velmi pasivní a čekalo na jednotlivé herce, aby to všechno vylepšili, a není to (bude se to zlepšovat),“ řekla.

„Bude to vyžadovat skutečné soustředěné úsilí veřejného a soukromého sektoru, abychom společně zjistili, jaké jsou prostory, které budou v budoucnu pravděpodobně i nadále mrtvé? Jaké konkrétní bloky jsou? Jak můžeme tyto bloky oživit? Jak tam získáme nové nájemníky? Jak zajistit, aby fungoval soukromý prostor, komerční prostor, ale i veřejný prostor? To je problém, který spolu máme, takže je to něco, co bychom měli společně řešit.“

Údaje naznačují, že pingy mobilních telefonů v centru Toronta klesly až na 28 procent předpandemické normy, a to jak na začátku pandemie v roce 2020, tak během ničivé třetí vlny na jaře 2021.

V posledních týdnech došlo k trvalému nárůstu aktivity v centru města, ale data začínají vykazovat známky stabilizace a Chapple uvedla, že nepředvídá scénář, kdy se drtivá většina kancelářských pracovníků vrací do centra pět dní v týdnu.

Ani letos na podzim, ani nikdy.

„Nevrátíme se k normálu,“ varovala. „Otázka, o které teď lidé diskutují, je, zda to půjde na 40 procent nebo 60 procent? Budou se lidé vracet na dva dny v týdnu nebo na tři dny v týdnu? To opravdu není vyřešeno. Ale pokud budete mít, víte, polovinu ekonomiky v centru města na hybridním pracovním plánu, pak musíte opravdu přemýšlet o tom, jak ten prostor znovu využijete.“

TRANZITNÍ JÍZDA SE POMALU OBNOVOVALA VE všední dny
Jak TTC, tak GO Transit hlásily letos v létě stále silnější počet cestujících o víkendech, protože se do města vracejí pouliční festivaly a další významné akce.

Tranzitní agentury však uvedly, že počet cestujících ve všední dny se blíží 50 procentům předpandemické normy.

Mezitím nejnovější údaje od Strategic Regional Research Alliance naznačují, že celková obsazenost pracovišť v centru Toronta je stále pouze na 27 procentech úrovně před pandemií, prakticky beze změny od minulého měsíce.

Pomalé tempo oživení není překvapením pro Marcy Burchfield, která jej sledovala v rámci své práce s Ekonomickým Blueprint Institutem Toronto Region Board of Trade.

Burchfield poukazuje na to, že v Kanadě ještě v dubnu platila cestovní omezení, což má „vliv na postoj lidí k návratu do kanceláře“.

Řekla ale, že v centru Toronta se věci začaly obracet od května.

Vidí, že tento trend pokračuje i na podzim, protože lidé začínají chápat hodnotu osobní spolupráce po více než dvou letech setkání Zoom.

„Studie končí v květnu a to byl trochu nešťastný konečný datový bod, protože od té doby jsme viděli skutečný nárůst aktivity v centru Toronta,“ řekla. „Takže ano, víte, není žádné překvapení, když se podíváte na dobu, kdy byla tato studie provedena (že Toronto zaostávalo), ale když se podíváte na novější data, myslím, že je rozdíl mezi tím, co našli, a tím, co se děje. teď.“

TORY ŘÍKÁ, ŽE TRH HORKÝCH PRÁCÍ JE FAKTOREM V RYCHLOSTI NÁVRATU V DOLE MĚSTA
Město se aktivně podílelo na podpoře návratu pracovníků do centra města a bylo jedním z prvních velkých zaměstnavatelů, kteří požadovali, aby se jeho zaměstnanci vrátili do kanceláře, alespoň na částečný úvazek.

Tento týden starosta John Tory také oznámil vytvoření nové pracovní skupiny pro hospodářskou obnovu, jejíž počáteční zaměření bude zaměřeno na „řešení budoucnosti práce v Torontu“.

V prohlášení poskytnutém CP24.com Tory připustil, že návrat pracovníků do výškových budov v centru města byl pomalejší, než někteří zúčastnění doufali. Řekl ale, že ohledně centra Toronta zůstává optimistou.

„Pokud byste to měli uvést na jeden důvod, proč bylo naše oživení v centru města trochu pomalejší, pak je to pomalejší návrat do práce, zejména u těch, kteří jsou zaměstnáni ve větších společnostech. Neustále jsem se s těmito zaměstnavateli scházel, abych jim pomohl a povzbudil je k tomu, aby se jejich týmy vrátily do práce v centru města, ale rozumím výzvě, která je s tím spojena,“ řekl.

„Nedostatek pracovních sil v první řadě značně ztížil stanovení pravidel nebo termínů oproti přesvědčování a nabízení pobídek. Podle definice se jedná o pomalejší proces, ale odráží skutečnost, že přísnější přístup mohl způsobit, že někteří z těch samých zaměstnanců změnili zaměstnání.“

Tory ve svém prohlášení uvedl, že doufá, že podzim bude představovat „logický čas“, kdy se do centra města vrátí více pracovníků.

Řekl, že již existují „určité známky“, že „obnovení nabírá na rychlosti“, včetně údajů o městské dopravě, které naznačují nedávný nárůst objemu chodců v centru města.

„Přístup byl pozvolnější a více založený na přesvědčování a funguje, i když to trvá déle,“ řekl. „Myslím, že je třeba si uvědomit velikost a rozsah výzvy ve srovnání s jinými městy při oživování centra města.“

KANADSKÁ MĚSTA ZAOSTALa VE srovnání s USA
Návrat pracovníků do centra Toronta byl obzvláště pomalý ve srovnání s několika velkými americkými městy, včetně New Yorku, kde jsou nyní pingy mobilních telefonů na asi 76 procentech jejich předpandemické normy.

Zkušenost Toronta však není mezi kanadskými městy zcela ojedinělá, přičemž mezi městy, která studie označila za města s pomalejším zotavením, patří Vancouver (55.) i Montreal (57.).

Chapple řekla, že mluví s mnoha zúčastněnými stranami a obchodními organizacemi a má dojem, že „čekají, až zaměstnavatelé zakročí proti lidem“.

Ale řekla, že to může být nesprávný postoj uprostřed toho, co se zdá být významným posunem kolem samotné povahy práce v mnoha průmyslových odvětvích.

„Města jako San Francisco a Toronto budou muset přehodnotit, jak by jejich centrum mělo vypadat, a zaměřit se na umění a zábavu, dokonce i na neziskové organizace, zdravotnictví a školství. Toto je budoucnost centrálních měst, jakmile budou profesionální služby vyčištěny,“ řekla.