Řidiči kamionů protestují proti nedostatečné bezpečnosti blokováním části Ruta 5 Sur

Řidiči kamionů protestují proti nedostatečné bezpečnosti blokováním části Ruta 5 Sur
Řidiči kamionů protestují proti nedostatečné bezpečnosti blokováním části Ruta 5 Sur

Desítky kamionů zablokovaly část Ruta 5 Sur při demonstraci požadující větší bezpečnost po útocích z minulého týdne v jižní Macorozone v Chile. Po sérii útoků, které si na konci minulého týdne v La Araucanía vyžádaly několik zraněných, mají řidiči kamionů v Chile stále větší obavy. Krajská prokuratura uvedla, že v současné době tyto záležitosti prošetřuje.

Desítky kamionů blokují část Ruta 5 Sur na protest proti současným podmínkám, které musí snášet řidiči v jižní makrozóně, které jsou považovány za vysoce nebezpečné. „Neviděli jsme žádné řešení. Odstranili stav výjimek, ale co teď budeme dělat?“ jeden z řidičů řekl 24 Horas. Po několika útocích, ke kterým v posledních týdnech došlo, vzrůstají obavy o bezpečnost řidičů nákladních vozidel.

V pátek 22. dubna v časných ranních hodinách byl muž střelen do hlavy, když jel na jih po Ruta 5 v Ercilla (La Araucanía). Oběť, řidič kamionu, byla napadena skupinou neznámých mužů, než jeho vozidlo sjelo ze silnice a bylo převráceno. Muž, který byl identifikován jako 35letý Ciro Palma Toro, byl okamžitě převezen do nemocnice Temuco, kde je v současné době v kritickém stavu.

Podle informací krajské prokuratury byly na místě shromážděny důkazy o použití vojenských útočných zbraní odpovídajících pušce 7,62 a pušce 5,56.

Několik metrů před incidentem byl také zachycen a zapálen minivan, který si vyžádal několik zraněných. Oběti byly převezeny do nemocnice v Collipulli a doprava byla na chvíli přerušena ze severu na jih na trase 5.

Zodpovědnost za událost převzala skupina Mapuche Malleco Resistance. Na místě útoku byl také nalezen transparent patřící hnutí, který obsahoval různé hrozby prezidentovi, ministrům a justici a požadoval svobodu pro mapučské „politické vězně“. K těmto incidentům došlo během návštěvy náměstka ministra vnitra Manuela Monsalveho v La Araucanía.

V regionu došlo ve čtvrtek večer také k několika dalším násilnostem. Skupina Arauco Malleco Coordinator v Collipulli zničila tři kamiony a při demonstraci na mezinárodní trase Victoria-Curacautín byly zapáleny barikády, při kterých byl zraněn nejméně jeden člověk.

Tyto poslední incidenty podnítily Konfederaci vlastníků nákladních vozidel v Chile, aby požadovala častější hlídkování a vážnější vládní závazek zajistit jejich bezpečnost v jižní makrozóně poté, co 26. března skončil nouzový stav.

Podle informací poskytnutých krajským prokurátorem Robertem Garridem bude příslušné vyšetřování zodpovídat Úřad vysoce komplexního státního zastupitelství, zatímco Oddělení obětí a svědků v současné době kontaktuje ty, kterých se incident týká.