Recept odborníků proti drahotě se shoduje s návrhem SPD

Recept odborníků proti drahotě se shoduje s návrhem SPD
Recept odborníků proti drahotě se shoduje s návrhem SPD

Navrhovaná opatření vlády Petra Fialy jsou nesmyslná, míní odborníci. Recept odborníků proti drahotě se shoduje s návrhem SPD. Podle ekonoma Lukáše Kovandy by ČEZ měl raději dodávat na lipskou burzu jen přebytečnou elektřinu či bychom měli přestat kupovat ruský plyn s německou přirážkou. Kovanda se tak coby respektovaný ekonom víceméně podporuje podobná řešení, která přináší hnutí SPD. Podobné řešení jako SPD podporují i odborníci na energetiku jako Ivan Noveský či Vladimír Štěpán. Podle hnutí SPD se totiž mají řešit příčiny a má se zabránit zdražování. Když nám teče do baráku, nepomůže deštník, ale střecha.

 předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura
předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura
„Žádejme systémová řešení, opodstatnitelná válkou: 1) ČEZ ať dodává na burzu jen přebytky elektřiny 2) Kupujme ruský plyn bez německé přirážky 2) Pozastavme poplatek na obnovitelné zdroje a účast v systému emisních povolenek EU,“ napsal Kovanda. Tyto body se víceméně shodují s desaterem SPD proti Fialově drahotě, které jsme již zveřejnili před několika měsíci.
„Prakticky všechen plyn, jejž v Česku využíváme, je z Ruska, od Gazpromu. Tvářit se, že ruský není, když nám jej přeprodal německý Uniper, je pokrytecké. Platíme přirážku za to, abychom mohli být pokrytečtí. To si můžeme odpustit, a potřebným tím pomůžeme víc než úsporným tarifem,“ uvedl Kovanda. To samé tvrdí SPD od začátku.
„Vláda by proto měla využít svého nadcházejícího předsednictví EU a společně s potenciálními spojenci typu Polska prosadit pozastavení systému emisních povolenek EU. Ty představují nezanedbatelný náklad při výrobě elektřiny i pro společnosti typu ČEZ. Zdražující povolenky se pak promítají do vysokých cen burzovně prodávané elektřiny, od jejíž ceny se odvíjí cena elektřiny pro domácnosti,“ říká také Kovanda.
„S povolenkami přitom ve velkém obchodují banky, fondy a finanční spekulanti, kteří v nich vidí něco na způsob akcie. Šponují jejich cenu, aniž by je fakticky potřebovali, neboť prakticky žádné emise nemají. Na rozdíl od podniků typu uhelných elektráren, oceláren nebo cementáren, pro něž byly povolenky určeny původně,“ upozornil ekonom.
„Současně by vláda měla využít svého 70procentního podílu v ČEZ. Po vzoru Francie a s odvoláním na mimořádnou situaci války by pak určila, že třeba 40 procent jaderné elektřiny ČEZ se bude prodávat dodavatelům energií v ČR za pevnou cenu. Pokud by burzovní cena byla nad touto pevnou cenou, platila by pevná cena. Pokud by tržní cena klesla pod pevnou cenu, platila by tržní cena. Pevná cena by byla určena třeba na průměru let 2015 až 2019. Ani tehdy se ČEZ nijak finančně nehroutil. Navíc by mu nyní vláda zajistila odnětí nebo snížení nákladu v podobě emisních povolenek. Zbytek elektřiny, ten, který by ČEZ neprodával za pevnou cenu, by prodával jako nyní za cenu tržní do celého světa. Růst cen elektřiny, který v důsledku pandemie, války a sankcí nastává, by podniku ČEZ kompenzoval ztrátu způsobenou nutností prodávat část elektřiny za pevnou cenu, jež je nižší než tržní,“ navrhnul Kovanda.
Hnutí SPD navrhuje konkrétní řešení v podobě deseti bodů, které povedou ke snížení Fialovy drahoty a našim občanům a firmám zásadně pomohou.
Jsou to tyto návrhy:
1) Odstoupení od Green Dealu Evropské unie.
2) Odstoupení od systému emisních povolenek EU, který zdražuje energie a suroviny.
3) Prodej levné české elektřiny napřímo českým občanům a firmám a přes Evropskou energetickou burzu pouze prodej přebytků.
4) Obnovení národního importéra plynu a nákup levného plynu přímo od producentů, nikoliv přes německé překupníky jako je tomu v současnosti.
5) Obnovení národního zpracovatele ropy.
6) Zrušení solární daně a veškerých dotací, které zdražují elektrickou energii pro spotřebitele.
7) Zajištění potravinové bezpečnosti. Podpora českých zemědělců a potravinářů.
😎 Přechodné snížení DPH u energií (sociální tarif), pohonných hmot, základních potravin a léků a snížení ceny těchto komodit.
9) Snížení neúčelných výdajů státu.
10) Srovnání podmínek tuzemských a zahraničních firem působících v ČR – Zavedení sektorové daně pro nadnárodní internetové giganty (Google, Facebook atd.), které v ČR generují obrovské zisky bez zdanění v ČR, a zdanění vyvádění nezdaněných dividend z ČR nadnárodními korporacemi.