Posádka ISS izolovala segment USA a našla zdroj úniku

Moskva. 21. srpna. INTERFAX.RU – Rusští kosmonauti a americký astronaut se přestěhovali do ruské části Mezinárodní kosmické stanice (ISS), izolovali americký segment stanice a hledali úniky vzduchu, informovala tisková služba Roscosmos Interfaxu.

„Bylo provedeno zavření poklopů na americkém segmentu a uzavření poklopu mezi americkým a ruským segmentem stanice,“ uvedla tisková služba.

„V tomto ohledu bude posádka stanice v ruském segmentu až do pondělního večera 24. srpna a společně s letovými řídícími středisky bude monitorován tlak v uzavřených modulech, aby bylo možné zjistit možné umístění atmosférického úniku,“ řekl Roscosmos.

Připomněli, že ISS provádí plánovanou práci s cílem určit zvýšený únik atmosféry ve srovnání s průměrným standardním únikem za den.

V současné době na palubě ISS pracují ruskí kosmonauti Anatolij Ivanishin a Ivan Wagner a americký astronaut Chris Cassidy.

Počátkem pátku Roskosmos informoval, že kontrola dvou modulů ruského segmentu ISS a nákladního automobilu Progress k němu nevykazovala žádné úniky vzduchu. „Pro zajištění provozu jsou poklopy k ruskému modulu MIM 1, ruskému modulu SO 1 (Pirs) a přepravnímu nákladnímu vozu Progress MS-15 v něm uzavřeny. Podle údajů přijatých od posádky ISS, která řídí úroveň tlaku v modulech, tlak zůstává normální, “- řekl„ Roskosmos “.

Ruský segment ISS se skládá z pěti modulů: funkční nákladní modul Zarya, modul podpory života Zvezda, malý výzkumný modul Poisk, dokovací a nákladní modul Rassvet a dokovací modul Pirs.

V minulosti 30. srpna 2018 byl detekován únik vzduchu na ISS. Posádka pak zkontrolovala všechny oddíly a našla v kosmické lodi Sojuz MS-09 umělou díru. Byla umístěna ve veřejném prostoru, a nikoli ve klesajícím vozidle, proto neohrožovala návrat kosmické lodi na Zemi. Později ruskí kosmonauti vstříkli do objevené díry tmel a zavřeli jej pomocí záplat, pak pomocí ultrazvuku potvrdili, že nedochází k úniku vzduchu.

V prosinci 2018 šli ruskí kosmonauti do vesmíru, aby prozkoumali otvor zvenčí a odebrali vzorky tmelu. Astronauti vystřihli části mikrometeoritového stínění kosmické lodi a poté je dopravili na Zemi. Vzorky byly předány vyšetřovatelům a poslány do laboratoře FSB ke studiu.

Komise vyšetřující příčiny díry zvažovala všechny možné verze incidentu. „Až dosud však odborníci inklinovali ve prospěch verze, že díra byla neúmyslně vyvrtána bez úmyslného záměru během přípravy kosmické lodi k vypuštění na kosmodromu,“ uvedl zdroj, který byl s vyšetřováním obeznámen.

Výsledky práce komise dosud nebyly oznámeny.