Mars 2020 Rover se sestavil a otestoval před spuštěním příštího roku

Mars 2020 Rover se sestavil a otestoval před spuštěním příštího roku
Mars 2020 Rover se sestavil a otestoval před spuštěním příštího roku

Další mise NASA na Marsu se pomalu schází v „čisté místnosti“ v Kalifornii. Technici v agentuře Jet Propulsion Laboratory sestavili kapsli, která udrží rover Mars 2020 v bezpečí pro jeho divokou jízdu na povrch Rudé planety.

Poté, co příští léto opustí Zemi, bude Mars 2020 trávit asi sedm měsíců létáním k Červené planetě před velkolepým vstupem na místo určení, včetně opakování slavné sekvence „7 minut teroru“, která v roce 2012 přinesla rover Curiosity NASA na povrch planety (Rover Mars 2020 a Curiosity mají podobné rámy těla, i když nosí různé nástroje.) Takže všechny části je třeba zajistit ve vstupní kapsli Mars 2020 v procesu zvaném „stohování“.

„Stohování je důležitým mezníkem ve vývoji mise, protože stejně dobré jako naše počítačové modely je stále potřeba dát dohromady, abychom ukázali, že otvory pro šrouby se shodují a vše do sebe zapadá,“ David Gruel, vedoucí montáže, testování a spuštění pro Mars 2020 na JPL, uvedl ve svém prohlášení. „Je to skvělý pocit pro celý projekt, když vidíme, jak tam sedí zásobník a čeká na další část své cesty, která nakonec povede k odpalovací rampě na mysu Canaveral v červenci příštího roku.“

Proces skládání zahrnuje jak skutečný rover, tak náhradní rover; druhý je testován, aby se ujistil, že vše správně sedí před použitím skutečného letového hardware.

V poslední dávce kontrol technici umístili sestupový stupeň poháněný raketou na náhradní vůz. Poté, co potvrdili, že se díry ve scéně a náhradní řadové řádky seřadily, provedli pečlivou kontrolu, než spustili „zadní skořápku“ – část toho, co chrání rover při vstupu do marťanské atmosféry – a zkontrolovali vyrovnání.

Poté tým otestoval uložení kužele nosu padáku. Tento důležitý kousek ochrání padák, když se skořápka Mars 2020 vrhne do atmosféry; jakmile ohnivý vstup skončí, může Mars 2020 bezpečně nasadit padák, aby zpomalil jeho sestup.

Tým Mars 2020 dokončil aktuální testy stohování 3. dubna. Poté byla kosmická loď poslána do environmentálního zkušebního zařízení JPL pro akustické testování, které mělo simulovat zvukové vlny, se kterými se setkají během startu. Po dokončení těchto testů je dalším krokem kontrola uvolněných šroubů nebo upevňovacích bodů. Pokud vše vypadá dobře, pak komín stráví týden uvnitř termální vakuové komory, která simuluje vesmírné prostředí, aby se ujistil, že komín drží pohromadě během své plavby na Mars.