Jihoafrický Automobilový svaz předpovídá pokles cen pohonných hmot na srpen

Jihoafrický Automobilový svaz předpovídá pokles cena pohonných hmot na srpen
Jihoafrický Automobilový svaz předpovídá pokles cena pohonných hmot na srpen

JOHANNESBURG – Motoristé mohou očekávat úlevu na pumpách v srpnu, protože Automobilový svaz předpověděl v novém měsíci pokles cen pohonných hmot.

Podle AA aktuální neauditovaná středoměsíční data z Centrálního energetického fondu ukazují, že „benzín 95ULP klesl o přibližně 90 c/l, 93ULP pokles o přibližně 1,07 R/l“ a velkoobchodní cena nafty „se snížila přibližně o 91 c/l“ .

„Osvětlující parafín je také nastaven na snížení o 94 c/l,“ uvedla asociace v pátečním prohlášení.

Mírná úleva přichází, když motoristé a dojíždějící bojují o rozpočet, který by se přizpůsobil nárůstu cen pohonných hmot ministerstvem energetiky na začátku tohoto měsíce . Zvýšení zaznamenalo zdražení obou druhů benzinu o 2,37 a 2,57 R na litr, nafta vzrostla o 2,30 a 2,31 R na litr u obou druhů nafty a světelný parafín stál více 1,66 R.

„To vše je přirozeně dobrá zpráva pro spotřebitele a motoristy a zmírní určitý tlak na problematické rozpočty. Musíme si však být vědomi skutečnosti, že se jedná o údaje z poloviny měsíce a že výhled cen se může během následujících dvou týdnů před srpnovou úpravou změnit,“ uvedla asociace ve svém prohlášení.

Asociace také uvedla, že prognózovaný pokles je způsoben poklesem mezinárodních cen ropy, který je tahounem poklesu, ale ceny jsou kompenzovány slabším směnným kurzem randu/amerického dolaru, který eroduje jinak prudce klesající ceny pohonných hmot.