Japonští vědci našli černou díru ve středu Mléčné dráhy

Japonští vědci našli černou díru ve středu Mléčné dráhy
Japonští vědci našli černou díru ve středu Mléčné dráhy

Japonský výzkumný tým objevil střední hmotu černé díry s hmotností asi 30 000krát větší než slunce blízko středu galaxie Mléčná dráha.

Nález, který byl zveřejněn v USA od astrofyzikálního deníku se očekává, že posílí porozumění tomu, jak se černé díry vyvíjejí.

Předpokládalo se, že ve středu Mléčné dráhy, která je domovem sluneční soustavy, existuje supermasivní černá díra s hmotností 4 milionykrát vyšší než slunce. Několik zpráv také zmiňuje možnost, že černá díra se střední hmotou existuje poblíž většího těla, ačkoli nebyly nalezeny žádné důkazy o jeho existenci.

Tým z Národní astronomické observatoře v Japonsku a dalších subjektů použil radioteleskop ALMA v Chile k pozorování rádiových vln vyzařujících z plynových klastrů poblíž středu Mléčné dráhy. Poté objevila dva takové shluky obíhající elipticky kolem stejného středu. Předpokládá se, že v tomto středu existuje zdroj gravitace o hmotnosti asi 30 000krát větší než slunce, což vedlo tým k závěru, že našel černou díru, protože nedokázal lokalizovat blízké nebeské objekty vyzařující jasné světlo.