Íránská těžba ropy vzrostla v prvním čtvrtletí o 37 000 barelů denně: OPEC

Íránská těžba ropy vzrostla v prvním čtvrtletí o 37 000 barelů denně: OPEC
Íránská těžba ropy vzrostla v prvním čtvrtletí o 37 000 barelů denně: OPEC

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve své nejnovější zprávě oznámila zvýšení íránské produkce ropy o 37 000 barelů denně (bpd) v prvním čtvrtletí roku 2023 a oznámila průměrnou cenu íránské těžké ropy v tomto roce. období za 80,67 $.

Ve své poslední měsíční zprávě organizace s odkazem na sekundární zdroje oznámila, že průměrná íránská těžba ropy v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla 2,565 milionu barelů denně, uvedla v pátek agentura Tasnim.

Minulý týden íránský prezident Ebrahim Raisi řekl, že ropný a plynárenský sektor zaznamenal v uplynulém íránském kalendářním roce 1401 (skončil 20. března) růst o devět procent.

Prezident považoval růst produkce v roce 1401 za slibný a řekl: „Budeme se důsledně řídit moudrým sloganem roku 1402, kterým je „Kontrola inflace a růst produkce“.

Ropný ministr Džavád Odži nedávno prohlásil, že v aktuálním íránském kalendářním roce bude dosaženo nového rekordu ve vývozu ropy ze země.

Vývoz ropy z Íránu v roce 1401 byl o 83 milionů barelů více než v roce 1400 a o 190 milionů barelů více než vývoz v roce 1399, oznámil ministr.

Zdůrazňující, že export ropy nyní dosáhl nejvyšší hodnoty za poslední dva roky, úředník řekl: „Vzhledem k tomu, že ministerstvo ropy je jedním z hlavních poskytovatelů zahraniční měny země; ve 13. vládě, i přes zpřísnění krutých sankcí, naštěstí díky Boží milosti a úsilí našich kolegů v ropném a plynárenském průmyslu země jsou dobré záznamy v oblasti exportu ropy, plynového kondenzátu, popř. ropa a petrochemické produkty.“

Navzdory negativním dopadům amerických sankcí Írán v posledních několika měsících zvyšuje produkci a export ropy.

Prezident Raisi ve svých poznámkách v listopadu 2022 zdůraznil selhání nepřátelské politiky maximálního tlaku a uvedl, že vývoz ropy ze země dosáhl úrovně před sankcí.

Ještě v lednu americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve zprávě stanovil průměrnou íránskou těžbu ropy v roce 2022 na 2,54 milionu barelů denně, což je o 140 000 barelů denně více než v předchozím roce.

Těžba ropy v Íránu v roce 2021 činila asi 2,4 milionu barelů denně.