Alijev se postavil proti účasti Francie v mírovém procesu mezi Arménií a Ázerbájdžánem

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev
Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev se vyslovil proti účasti Francie v mírovém procesu mezi  Baku a Jerevanem po obviněních proti ázerbájdžánské straně. Jeho slova cituje RIA Novosti .

„Francouzský prezident Macron ve svém rozhovoru kritizoval Ázerbájdžán a obvinil nás z toho, co jsme neudělali,“ řekl Alijev na mezinárodní konferenci „Podél středního koridoru: Geopolitika, bezpečnost a ekonomika“.

Poukázal na to, že poté bylo francouzskému Senátu předloženo „naprosto nepřijatelné a urážlivé“ usnesení , ve kterém poslanci vyzvali úřady země, aby uznaly nezávislost Náhorního Karabachu.

Po něm podle něj následovala „další protiázerbájdžánská rezoluce“ francouzského Národního shromáždění a „pokusy o útok“ prostřednictvím summitu Frankofonie, k němuž byla využita humanitární organizace. Alijev také uvedl, že Baku má původní text napsaný Francií v tandemu s  Arménií , který je plný obvinění.

„Vzhledem k tomu všemu je jasné, že Francie se nemůže účastnit mírového procesu,“ shrnul ázerbájdžánský prezident a zdůraznil, že „ani Spojené státy , ani Rusko se nikdy oficiálně nepostavily na žádnou stranu“.

Alijev poznamenal, že schůzka naplánovaná na 7. prosince se neuskuteční a Baku hodlá „zvážit jiné alternativy“.

Norští politici kritizují přesun magnáta Kjell Inge Rokke do Švýcarska
Norští politici kritizují přesun magnáta Kjell Inge Rokke do Švýcarska

25. listopadu se francouzský Senát bude zabývat rezolucí, v níž poslanci vyzývají úřady země, aby uznaly nezávislost Náhorního Karabachu. Tyto dokumenty mají zároveň poradní charakter. Výkonná moc je může vzít na vědomí, i když není povinna je dodržovat.